ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
F Tipinde 'süngerli oda' işkencesi
05-01-2007   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

gundemimiz.com
"'Süngerli oda' olarak tabir edilen 8-10 metrekarelik işkence hücresinin duvarları tamamen süngerle kaplı. 'Ani müdahale mangası' tarafından bu odaya götürülen hükümlülerin 'domuz bağı' şeklinde bağlandığı, daha sonra el ve ayaklardaki bağın vücudun arkasından bağlanmasıyla oluşturulan pozisyonda yere yatırılarak bekletildikleri kaydedildi"
"TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası, TİHV İzmir Temsilciliği, İHD İzmir Şubesi ve ÇHD İzmir Şubesi'nden oluşan İzmir Ceza ve Tutukevleri Bağımsız İzleme Grubu tarafından 2005-2006 yılı cezaevi raporu hazırlandı"
Avukat Behiç Aşçı'nın ölüm orucu eylemiyle tekrar gündeme gelen F Tipi cezaevlerinde işkence yapıldığı rapor edildi. Buca F Tipi Cezaevi'nde 'süngerli oda' işkencesinin yoğun olduğu kaydedildi

Hücrede İşkence Uygulaması

İzmir Ceza ve Tutukevleri Bağımsız İzleme Grubu'nun hazırlandığı 2005-2006 yılı cezaevleri raporunda, F Tipi cezavlerinde yaşanan işkence olaylarına yer verildi. Raporda, F Tipi cezaevlerinde tutuklu veya hükümlülere verilen cezanın tek kişilik hücrelerde ya da küçük grup izolasyonu biçiminde uygulandığı belirtildi.

Müdür Nezaretinde İşkence

Buca 1 ve 2 No'lu F Tipi Cezaevi'ndeki uygulamaların ayrıntılı anlatıldığı raporda, işkencenin 1. ve 2. müdürlerin nezaretinde uygulandığı kaydedildi. Buca'da 'süngerli oda' işkencesinin yoğun olduğu belirtilen raporda, tutukluların yaptığı bütün şikayetlerin ise görmezden gelindiği ifade edildi.

F Tipi'nde domuz bağı

İzmir Ceza ve Tutukevleri Bağımsız İzleme Grubu tarafından hazırlanan 2005-06 yılı cezaevleri raporunda, F Tipi cezavlerinde yaşanan tüyler ürpertici işkence olaylarına yer verildi. 'Süngerli oda' olarak tabir edilen 8-10 metrekarelik işkence hücresinin duvarları tamamen süngerle kaplı. 'Ani müdahale mangası' tarafından bu odaya götürülen hükümlülerin 'domuz bağı' şeklinde bağlandığı, daha sonra el ve ayaklardaki bağın vücudun arkasından bağlanmasıyla oluşturulan pozisyonda yere yatırılarak bekletildikleri kaydedildi. İşkenceye Buca 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde genel olarak 2. müdürlerden biri, 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde ise bizzat 1. Müdürün nezaret ettiğine yer verilen raporun, F Tipi cezaevlerini tekrardan Türkiye gündemine taşıması bekleniyor.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası, TİHV İzmir Temsilciliği, İHD İzmir Şubesi ve ÇHD İzmir Şubesi'nden oluşan İzmir Ceza ve Tutukevleri Bağımsız İzleme Grubu tarafından 2005-2006 yılı cezaevi raporu hazırlandı. Raporda, F Tipi cezaevlerindeki uygulamalara geniş yer verildi. Cezaevlerinde tecridin zamanla kişileri özgürlüğünden yoksun kılan, bedeni yok etmeyip hapseden bir ceza anlayışına dönüştüğüne dikkat çekilen raporda, tecridin ağır bir kişilik hakkı ihlali ve uzun erimli işkence olduğu belirtildi.

F Tipi cezaevlerinde ceza verilen tutuklu veya hükümlülere tek kişilik hücrelerde ya da küçük grup izolasyonu biçiminde uygulandığına vurgu yapan raporda, Türkiye'deki cezaevlerinin gözden uzak, kapalı mekanlar olmaları nedeniyle hak ihlallerinin daha yoğun yaşanabildiğine dikkat çekildi.

**

'Süngerli oda'
Raporda 'Süngerli oda' olarak adlandırılan bir işkence yöntemine yer verildi. 8-10 metrekare büyüklüğünde, içinde bir adet tuvalet taşı bulunan ve tüm duvarları süngerle kaplı bir oda olduğuna dikkat çekilen raporda, bir vakada hükümlü sayısı fazla olduğundan iki kişinin hücrede beraber tutulduğu kaydedildi. Hücrelerin musluklarının sökülmüş olduğu, ayna ve yatak bulunmadığı ifade edilen raporda, hükümlülerin anlatımlarına göre ayaklarının birbirine bağlandığı, her iki elin arkadan 'domuz bağı' şeklinde bağlandığı, daha sonra el ve ayaklardaki bağın vücudun arkasından bağlanması ile oluşturulan pozisyonda yere yatırılarak bekletildikleri kaydedildi.

**

İple nefessiz bırakma
Bağımsız İzleme Grubu'nun F Tipi cezaevlerinde yaşananlara ilişkin hazırladığı raporda, çarpıcı uygulamalar şu şekilde yer aldı: Tutuklulara işkence yapılıyor, bu işler için 'Ani Müdahale Mangası' adı verilen özel bir birim görevli. Zaman zaman götürülme ve bağlama eylemine Buca 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde genel olarak 2. müdürlerden biri, 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde ise bizzat 1. Müdür nezaret etmektedir. Genelde kaba dayakla başlayan uygulama, hakaret, tehdit içeren sözlü sataşmalarla sürüyor. En az bir hükümlünün falaka gördüğüne ve yine hükümlüden birinin boynuna takılan iple nefessiz bırakılarak direncinin kırıldığı tespit edilmiştir.

İslamcılar önden bağlanıyor

Raporda, hücreye atılan tutukluların uzun süre aç bırakıldıkları kaydedildi. Hükümlülerin kelepçe, bez, koli bandı, yatak çarşafı gibi materyallerle arkadan bağlandıkları kaydedilen raporda, bu uygulamanın tek istinasının İslami örgüt üyeliği isnadı ile tutulan hükümlüler olduğu bildirildi. Namaz kılmasına olanak sağlamak için bu tutukluların ellerinin önden bağlandığı belirtildi.

Şikayetler yanıtsız kaldı

Raporda, 'İzmir Kırıklar 1 ve 2 No' lu F Tipi Cezaevleri ile Buca Kapalı Cezaevi'nde bulunan hükümlü-tutukluların yaşadıkları, başvurucuların yakınmaları ve 63 sayfadan oluşan ilgili belgeler 3 Temmuz 2006 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi. Ancak bugüne kadar konuyla ilgili resmi işlem yapıldığına dair yazılı ya da duyumsal bilgi alınamamıştır' denildi.




Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
F Tipi cezaevinde süngerli oda işkencesi, Radikal, Basın Arşivi
F tipinde kitap değiş tokuşu da yasak!, Radikal, Basın Arşivi
TİHV: 'Yargısız İnfaz ve İşkence Davaları Cezasız Kalıyor'Sizden Gelenler
Bakanlık Süngerli Oda Var Diyor Açıklamıyor, bianet.org, Basın Arşivi
'Bülent Arınç'tan adım atmasını bekliyoruz'Basın Arşivi
Tecrit politikası var ve sağlığı bozuyor, Radikal, Basın Arşivi
İHD: Tecride Karşı Oturma Eylemine DavetSizden Gelenler
Ankara'da f-tipleri için 5 Ocak cuma günüSizden Gelenler
''Üç Kapı Üç Kilit'' İçin Eylemler Başladı, bianet.org, Basın Arşivi
Hijyenik F tipinde 12 ölümBasın Arşivi
'F tipi'nde şikâyet çok, Radikal, Basın Arşivi
Mazlumder Bolu F Tipi CezaevindeydiSizden Gelenler
Fincancı: F Tipindekiler Ailelerini Dahi Tanıyamaz DurumdaBasın Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)