ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
''S-300 füzelerini ortak üretelim...''
23-01-2006 Sabah  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

Füze kalkanı

Her türlü füzeyi havada imha edecek sistem için düğmeye basan Türkiye'ye Ruslar'dan teklif: S-300'leri birlikte üretelim.

Türkiye, başta İran olmak üzere bölgede artan füze tehdidine karşı kendini korumak için harekete geçti. "Çok bantlı tehdit simülatörü" diye nitelenen akıllı sistem için düğmeye basıldı. Bu sayede her tür füze ya da uçak saldırısı anında saptanıp imha edilecek.

UZUN MENZİLLİ SAVUNMA
Sistemin kurulmasıyla Türkiye, tarihinde ilk kez uzun menzilli füzelere sahip olacak. Ankara bu amaçla üç etkili füzeyi mercek altına aldı: Rus S-300'ler, Amerikan Patriot'lar ve Amerikan- İsrail yapımı Arrow-2'ler...

YENİ NESİL S-400'LER DE
İhale hazırlığı sürerken Moskova'dan sürpriz teklif geldi: "S- 300 füzelerini ortak üretelim..." 150 kilometre menzilli füzeler için bir Türk heyeti Rusya'ya gitti. Teklif paketinde yeni nesil S-400 füzeleri de var.

Rusya'dan sürpriz teklif
Rusya, başta İran olmak üzere bölgede artan füze tehdidi nedeniyle arayış içinde olan Türkiye'ye S-300 füzelerini birlikte üretme teklifi yaptı.

Bir zamanlar, Türkiye'nin Rumlar'ın satın alma kararı nedeni ile 'açıkça vururum' tehdidinde bulunmasıyla uluslararası krize yol açan S-300 hava savunma füzeleri ile ilgili Rusya'dan sürpriz bir teklif geldi. Rusya son dönemde İran başta olmak üzere bölgedeki artan füze tehdidinden endişeli olan ve bu konuda arayış içinde olan Türkiye'ye 'S-300 füzelerini birlikte üretelim' teklifinde bulundu. Teklif üzerine, bir albay ile Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir mühendis kadın başkanlığındaki Türk heyeti, Rusya'daki fabrikaya giderek incelemelerde bulundu. Rusya'nın görüşmelerde, S-300'lere ek olarak yeni nesil S-400 füze savunma sistemini de teklif olarak masaya getirdiği öğrenildi.

ÇOK BANTLI TEHDİT
Öte yandan, Türkiye bölgedeki füze tehdidine karşı kendini korumak amacı ile tarihinde ilk kez özel bir 'yüksek irtifa hava savunma sistemi' kurmak için harekete geçti. Bu amaçla, kod adı 'çok bantlı tehdit simülatörü" olan akıllı bir sistem için düğmeye basıldı. Sistem sayesinde, Türkiye bundan böyle bölgede karadan karaya, karadan havaya ve havadan havaya kendisine yönelik her türlü yabancı sistem ve tehditten anında haberdar olup, karşılık verme kabiliyetine sahip olabilecek. Yani, İran'ın Şahab füzelerinden Ermenistan'ın S-300'lerine, Yunanistan'a kadar her tür dış kaynaklı saldırıyı önceden haber alacak olan Türkiye, tarihinde ilk kez uzun menzilli füzelere sahip olacak.

DOST-DÜŞMAN TANIMA
Sistem şöyle işleyecek: Füzeler Türk toprakları hedefli ateşlendikten ya da yabancı uçaklar havada harekatına başladıktan sonra, yeni nesil IFF (Identify Friend or Foe) yani'dost-düşman tanıma sistemi' devreye girecek. Sistem otomatik olarak Ankara'daki ana harekat merkezi ile bölgedeki harekat merkezlerini uyaracak. Bu amaçla, uydu teknolojisinden de yararlanılacak. Ardından da hemen tehdit profiline göre ya tam yüklü savaş uçakları kaldırılacak, ya da hava savunma sistemleri çalıştırılacak. Uzun menzilli düşman füzelerini havada minimum 50 kilometre, maksimum 300 km yarıçapında imha edecek füze sistemi, her tür rampa hareketliliğini tespit edebilecek, savaş filolarını da anında alarma geçirebilecek. Bu amaçla Ankara şimdi, uzun süredir üzerinde çalıştığı üç tanınmış füzeyi yani, Körfez Savaşı ile ünlenen Amerikan malı Patriot, Rumlar ile krize yol açan S-300 ve Türkiye'nin ortak üretim için birlikte çalıştığı Amerikan İsrail ortak yapımı Arrow-2 uzun mesafe hava savunma füzelerini mercek altına aldı. Rusların da teklifi bu paralelde yaptığı tahmin ediliyor.

İLGİNÇ ZAMANLAMA
Füzelerin temininin mali boyutunun karşılanması için Hazine ve Savunma Sanayi müsteşarlıkları arasında görüşmeler sürüyor. Füze ihalesi, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı'nın yanı sıra ilgili yetkilileri bir araya getirecek olan 17 Şubat'taki Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde ele alınacak. Türkiye açıkça kendisine yönelik füze tehdidi için İran'ın adını telaffuz etmiyor, ama İran'ın nükleer programından vazgeçmemesi üzerine artan tansiyonun ardından konunun gündeme gelmesine dikkat çekiliyor. Üst düzey yetkililer, Türkiye'nin bu çalışmalarının sadece 'kendini savunma' amaçlı olduğunun ve hiç bir tehdit niyeti içermediğinin altını çiziyor.
METEHAN DEMİR ANKARA

**

Arrow-2 füzesi S-300'den daha üstün

RUS yapımı S-300'ler 150 km menzile sahip. Stratejik karakteristiğe sahip S-300 füze bataryaları radar, füze menzili, tespit, teşhis, takip ve tahrip özellikleri bulunuyor. ABD-İsrail ortak yapımı Arrow- 2 füzeleri ise, düşman füzeleri hedefe ulaşmadan 100 km önce havada yüksek bir mesafede etkisiz hale getirmek, hedefe doğrudan çarpmak veya hedefinden en az 50 metreye yakın bir mesafeden geçişi sırasında yok etme özelliklerine sahip. Uzmanlar Arrow- 2'nin S 300'den daha üstün olduğunu belirtiyor.

**

Türkiye de bomba yapabilir

NÜKLEER çalışmalarıyla son dönemde dünya gündemini en çok meşgul eden, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri ile gerginlik yaşayan İran'ın nükleer bomba yapmasına göz yumulduğu takdirde Türkiye de nükleer bomba yapabilir. Bu ilginç iddiayı, Amerikan Washington Post gazetesi ortaya attı. Yazıda, "Nükleer programlarının sivil amaçlı olduğunu söyleyen İran'a inanılarak çalışmalarına müdahale etmemek büyük bir hata olur. İran nükleer bomba yaparsa Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye de nükleer bomba yapar" denildi. Ivo Daalder ve Philip Gordon imzalı yazıda, böyle bir gelişmenin nükleer silahların çoğalmasını önlemeye çalışan sisteme darbe vurabileceği belirtildi.

DÜNYA İKİYE AYRILDI
Yaklaşık iki yıldır İran'ın ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, hatta dünyanın neredeyse geri kalanıyla gerginlik yaşadığı belirtilen yazıda, Avrupa'nın Washington'un desteğiyle İran'a 20 yıldır yürüttüğü nükleer programını durdurması karşılığında sivil amaçlı nükleer çalışmalarda teknik destek ve diplomatik, ekonomik ilişkileri geliştirmeyi teklif ettiği kaydedildi. Ancak muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın geçen hafta uluslararası topluma "İşimize karışmayın" dediği, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da "İran artık eşiği geçti. Onlarla bir daha görüşmeyiz" açıklamasına neden olduğu kaydedildi. Washington Post'taki yazı, bugün dünyanın "İran'a saldıralım" ve "İran'a yaptırım uygulayalım" diye ikiye ayrıldığı belirtilerek, "İlk öneri daha çok ABD'den geliyor. Ama sonuç ne olursa olsun nükleer bombaya sahip bir İran'ın tehlikesi ortada. Bölge ve dünya güvenliği için büyük bir tehdit oluşturabilir" ifadesiyle sona eriyor.
The Washington Post

|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)