ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Rotinda, gerilla katliamını anlattı
22-11-2004   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

ulkedeozgurgundem.com
DİHA'nın 'Kosova değil Bitlis! 2 toplu mezar bulundu' başlığıyla ilk kez gündeme getirdiği toplu mezarların PKK gerillalarına ait olduğunu doğrulayan ünlü sanatçı Rotinda Yetkiner, yaşananlara kendisinin bizzat tanık olduğunu açıkladı. Yetkiner, olay günü yapılan işkence ve tecavüzlerin dehşet verici olduğunu söyledi

KEREM ÇELİK - DİHA
Bitlis'in Tatvan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kender Dağı ve kırsal alanında bir süre önce ortaya çıkan ve 21 kişiye ait cesedin bulunduğu iki toplu mezar ile çevresinde bulunan 40'ı aşkın cenazenin PKK gerillalarına ait olduğu doğrulandı. Siser ve Kender dağlarında o dönem PKK gerillası olan sanatçı Rotinda Yetkiner, toplu mezarların PKK gerillalarına ait olduğunu açıkladı. Yetkiner, yaşananlara bizzat tanık olduğunu söyledi.

1994 yılında meydana gelen katliamı anı anına aktaran sanatçı Yetkiner, 1994 yılı Haziran ayında bir itirafçının verdiği ifadeler doğrultusunda askerlerin havadan ve karadan geniş kapsamlı bir operasyon başlattığını ve çatışmaların yoğunlaştığı bir günde 21 gerillanın askerlerin pususuna düşürülerek öldürüldüğünü söyledi. Yaralı ve esir alınan tüm gerillaların askerler tarafından infaz edildiğini belirten Yetkiner, "Arkadaşlarımız bizim saklandığımız yerin üst kısmında infaz edildi. Çığlıkları bize kadar geliyordu. Askerlerin alandan çıkmasının ardından olay yerine gittiğimizde vahşet görüntüleriyle karşılaştık. Bütün arkadaşlarımızın kafaları ve kulakları kesilmişti. Kadın gerillalara askerler tarafından tecavüz edilmişti. Cenazeler parçalanmış şekilde ortaya serilmişti. Gerilla parçalarını götüren asker ve korucular ödüllendirildiğinden, esir düşen gerillalara bu şekil muamele ediliyordu" diye konuştu.

'Toplu halde gömüldüler'
1995 yılında da PKK gerillalarının Hizan, Bitlis ve Tatvan arasında bulunan Vistin alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından pusuya düşürülerek öldürüldüğünü belirten Yetkiner, "21 gerillayı öldüren askerler cenazeleri Vistin alanından Karıkan merkezine götürüp, yeri tam olarak bilinmeyen bir yere gömmüşlerdi. Mezarlar Karıkan alanının çevresinde olabilir" dedi.

'Askerleri de yaktılar'
Vistin alanında yaşanan çatışma sırasında bir gerillanın gün boyu derede saklanarak sağ kurtulmayı başardığını söyleyen sanatçı Yetkiner, "Kurtulan arkadaş, operasyondaki askerlerin Şêxcuma Vadisi'nin güneyinde asker giyimli 10 kişinin cesedini yaktığını gözleriyle gördüğünü bize anlattı. Askerler ölen arkadaşlarını yakıyorlarmış. Yani o dönemki vahşet sadece gerillaya değil, askerlere de uygulanıyordu" dedi. Kender Dağı eteklerinde bulunan bir köyün de koruculuğu kabul etmediği için toplarla yıkıldığını belirten Yetkiner, şunları anlattı: "Köylülere yapılan işkenceler özellikle telsizlerle bize dinletiliyordu. 65 yaşındaki bir amcaya gece boyu yaptıkları işkenceyi telsizden veriyorlardı. O zamana kadar ölen askerlere çok acırdım ama yaşananlardan sonra cenazeleri bu şekilde parçalayan bir zihniyetin insanlıktan yoksun olduğunu düşündüm."

Ünlü sanatçı Yetkiner Avrupa'da çıkardığı Siser adlı kasetinde yer alan 'Gerilla' adlı şarkının da Kender Dağı'nda yaşanan vahşeti anlattığını ve bu şarkıyı yaşamını yitiren gerillalara atfettiğini söyledi.

Her yerde toplu mezar
Bu arada DİHA'nın yaptığı araştırma sonucunda Bitlis, Siirt ve Batman'da var olduğu bilinen bazı toplu mezarlar şunlar:

- 12 Mayıs 1997'de Bitlis'in Džav Yaylası'nda TSK güçleri ve PKK gerillaları arasında yaşanan çatışmada 28 PKK gerillası yaşamını yitirdi. Bu gerillaların belediyeye ait bir kepçe ile Bitlis çöplüğünde gömüldükleri ve yerel halkın bundan haberdar olduğu belirtiliyor.

- 1996 yılında Bitlis'in Cengiz köyü köprüsünün yukarısındaki vadide gerillaların askerler ile girdiği çatışmada 18 PKK gerillası yaşamını yitirdi. Yaşamanı yitiren gerillalar olay yerinde toplanarak orda bırakıldı.

- 1996 yılının Haziran ayında Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Pıhok köyü çevresinde yaşanan çatışmada 17 PKK gerillası yaşamını yitirdi. Kemal adlı komutanın cenazesi olay yerinden kaldırılırken, geriye kalan tüm gerillaların cesetleri toplu halde aynı yere gömüldü.

- 1997 yılının Nisan ayında Bitlis'in Nurşin kırsalında Su Deposu denilen yerde TSK güçleri ile yaşanan çatışmada 27 PKK gerillası yaşamını yitirdi. Bu gerillaların cenazeleri halen eski yerinde bulunuyor.

- 1995 yılında Bitlis'in kırsalı olan Hora Şêxan ve Hora Kurmanca, Şêxcuma vadisi arasında bulunan boğazda TSK güçleri ile çıkan çatışmada yaşamını yitiren 17 HPG gerillasının toplu halde gömüldüğü ve cenazelerinin halen yerinde olduğu bildirildi.

- Bitlis ile Siirt'in Baykan ilçesi arasında bulunan yolda bir bölük HPG gerillası TSK güçlerinin pususuna düşerek tank atışı ile yaşamanı yitirdi. Bu cenazelerin toplu olarak gömüldüğü ve halen yerinde olduğu öğrenildi.

- 22 Ağustos 1998 tarihinde Batman'ın Kozluk İlçesi Bekirhan beldesine bağlı Bınuniye köyü yakınlarında çıkan çatışmada ölen ve çoğu silahsız olan 11 PKK'li yakıldıktan sonra toplu olarak aynı yerde gömüldü.

- 1999 yılı Şubat ayı sonlarında Batman'ın Sason ilçesine bağlı Tanzê ve Heribê köyleri arasında bulunan bir vadide öldürülen ve çoğu silahsız olan 17 PKK'li ile Tanzê köyünden yaşları 9 ve 11 olan 2 çobanın cenazeleri topluca yakıldı. Aileler başvurmalarına rağmen cenazeleri alamadı.

- 1993 yılı Temmuz ayında Batman'ın Sason ile Kozluk ilçeleri arasında bulunan Halqis Dağı'nda çıkan çatışmada kimyasal silah atılarak öldürülen 11 PKK'linin cenazeleri bir mağaraya atılarak topluca gömüldü.

- 1990 yılı Eylül ayında Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Eyne beldesi yakınlarında meydana gelen çatışmada ölen 9 PKK'linin cenazeleri, ilçe merkezinde bulunan mezarlığa getirilerek topluca gömüldü.

Gabar'da 73 kişi öldürülmüştü
Bölgede toplu mezar olayı ilk olarak 1989 yılında gündeme geldi. Bu tarihlerde bölge genelinde bir araştırma yapan Gazeteci Günay Aslan, Siirt'e bağlı Newala Qasaba'da (Kasaplar Deresi) çok sayıda cesedin olduğunu tespit etti. Aslan'ın tespitleri sonucunda aralarında PKK'nin askeri kanadı ARGK'nin ilk komutanı olan ve Gabar Dağı'nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren Agit Kod adlı Mahsum Korkmaz ve çatışmalarda yaşamını yitiren birçok PKK gerillasının bulunduğu 73 kişinin ismine rastlanmıştı. Günay Aslan o dönemde olayın peşini bırakmamış ve çalıştığı 2000'e Doğru Dergisi'nde toplu mezarların dosya haberini yapmıştı. Aslan ayrıca 20 Haziran 1989 tarihinde Özalp Cumhuriyet Savcılığı kanalıyla Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir dilekçeyle başvurarak, elde ettiği bilgilerin araştırılmasını istemişti. Aslan'ın başvuru dosyasında, cesetleri Newala Qasaba'ya atılan 73 kişilik isim listesi de bulunuyordu. BATMAN


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)