ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
12 HPG'linin cenazelerine yapılan vahşetin fotoğrafları
28-03-2011   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

gunlukgazetesi.net

Vahşet cep telefonunda

Sertaç KAYAR - Abdullah ÇETİN
Güncellenme : 28.03.2011 00:25
PKK'lilerin cenazelerine uygulanan vahşeti belgeleyen görüntülere bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz yıl Berwari'de yaşamını yitiren 12 HPG'linin cenazelerine yapılan vahşetin görüntüleri ortaya çıktı

CENAZELERİ YAKTILAR

Geçtiğimiz yıl 30 Haziran ila 1 Temmuz tarihleri arasında 12 HPG'li yaşamını yitirdi. Sêrt'e getirilen cenazeler yakıldığı için aileler tarafından teşhis bile edilemedi. Ancak bir askerin cep telefonundan çıkan görüntüler, vahşeti de ortaya çıkardı: Görüntülerde cenazeler tanınır halde yana yana dizilmiş, askerler başında boz veriyor.

YAKACAKSIN BUNLARI

Ancak görüntülerdeki konuşmalar cenazelerin nasıl tanınmaz hale getirildiğini de kanıtlıyor. Cenazeleri rastgele askeri aracın römorkuna atan askerler, sık sık hakaret ediyor. Bununla yetinmeyen askerler, "Yakacaksın bunları" diyerek, cenazelerin neden tanınmaz halde olduğunu ve yakıldığını da açık biçimde ortaya koyuyor.

İnsanlık onuru için 'Newala Qesaba'ya

Bölge bugün, 200 kişinin gömülü olduğu Newala Qesaba'daki toplu mezara yürüyecek. Başta Amed olmak üzere Şirnex, Colemêrg, Wan, Mêrdîn, Çewlîg, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, İzmir'den onbinlerce kişi, hakikatlerin açığa çıkarılması talebiyle Newala Qesaba'ya yürüyecek. Yürüyüşe DTK ve BDP eşbaşkanları, aydın, yazar ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katılacak.

Yakılmış cenazeler askerin telefonunda

Cenevre Savaş Sözleşmesi ve iç hukuğu çiğnediği gerekçesiyle, Bölge’de yaşanan çatışmalarda ortaya çıkan görüntüler halk arasında ve uluslararası kamuoyunda tepkilere neden olurken, PKK’lilerin cenazelerine işkence uygulanmasına bir yenisi daha eklendi.

Sêrt’in (Siirt) Berwarî (Pervari) ilçesinde HPG’liler ile TSK birlikleri arasında geçtiğimiz yıl 30 Haziran ve 1 Temmuz günlerinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 12 HPG’linin çatışma alanındaki cenaze görüntüleri ortaya çıktı.

Asker cep telefonu ile çekmiş

Operasyona katılan bir asker tarafından cep telefonu ile çekilen görüntüler, askerin cep telefonunu bir telefoncuya satması üzerine ortaya çıktı.

Cenazeler başında poz veriyorlar

Kamuoyu vicdanını derinden sarsacak olan görüntülerde, cenazelere yönelik uygulanan işkence ve kötü muamele bir kez daha insanlığın nasıl ayaklar altına alındığını gözler önüne serdi. İki ayrı bölümden oluşan görüntülerde, yaşamını yitiren 12 HPG’linin cenazeleri yan yana konulurken, ikisinin ise ayrı konulduğu görülüyor. Bazı cenazelerin yanmış vaziyette olduğu anlaşılan görüntülerde, bazı cenazelerin üzerlerinin tamamen örtülmesi ise cenazelerin tamamen yakıldığı kuşkusu uyandırıyor. Görüntülerde göze çarpan onur kırıcı bir diğer davranış ise 90’lı yıllarda sıkça uygulanan cenazelerin pantolonlarının yarıya kadar indirilmesi oldu. Görüntülerde askerlerin cenazeler önünde poz vererek fotoğraf çektirmesi ise manzaranın ve uygulamanın hiç değişmediğini gözler önüne seriyor. Cenaze görüntülerini telefonlarına kaydeden askerlerin görüntüleri nerede ve ne için kullanacakları ise muamma. Görüntüler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın her miting alanında dillendirdiği “Neredesin ey insanlık!” sözlerini akıllara getiriyor.

Tüyler ürpertici diyaloglar

Diğer bir görüntüde ise Nazi kamplarını andıran ve cenazelere yönelik gerçekleştirilen büyük saygısızlığın belgelendiği karelerden oluşuyor. Görüntüde torbalara konulan cenazelerin ayak ve baş kısmından tutan askerler, cenazeleri rastgele askeri aracın römorkuna atıyor. İnsanın kanını donduracak görüntülerde, askerler arasında geçen diyalog ise cenazelere dahi tahammülsüzlüğün, kin ve nefretin boyutunu çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Görüntüyü çeken asker sık sık cenazelere “P...’ler” diyerek hakaret ve küfürler ederken, konuşmasından da anlaşıldığı üzere arazide 12 cenaze bulunuyor. Cenazeler atıldığı sırada biri “Ne güzel atıyorlar lan” diyerek, aldığı zevki büyük bir öfke ile anlatıyor. Bununla da yetinmeyen asker, “Yakacaksın bunları, yakacaksın” diyerek, cenazelerin neden tanınmaz halde olduğu ve yakıldığını da açık biçimde ortaya koyuyor.

‘Helikopterden atacaksın’

Aynı görüntüde arkadan gelen sesler ise olayın bir diğer yönünü ortaya koyuyor. 1990’lı yıllarda sıkça rastlanan ve PKK’nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz (Egit) ve Kürt sanatçı Hozan Serhad’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda PKK’linin helikopterlerden atılmasının yeniden uygulamaya konulması konuşuluyor. Görüntülerde bir asker cenazeleri almak için ailelerinin geldiğini söylerken, başka bir asker ise ailelere hakaret ederek cenazelerin verilmemesi gerektiğini söylüyor. Aynı asker, “Torbaya koymuşlar öyle yapmamak lazımdı” derken bir diğeri ise “Çuvala koyacaksın. Helikopterden depo edip it leşi olsun diye tek tek araziye atacaksın” diyerek, aklındaki “vahşet senaryosunu” dillendiriyor.

Aileler teşhis edememişti

Çıkan çatışmada yaşamını yitiren 12 HPG’linin cenazelerinin Sêrt Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi morguna getirildikten sonra, ailelerin teşhis işlemi sırasında cenazelere işkence yapıldığı ortaya çıkmıştı. Yaşamını yitiren Şirnex (Şırnak) doğumlu Abdurrahman Bozdağ, Wan (Van) Bêgir (Muradiye) Babacan köyü doğumlu Halil Kaya, Şirnex doğumlu Nefise Işık ve Dersim Mazgirt doğumlu Eylem Demirpençe’nin naaşları yoğun şekilde tahrip edildiğinden dolayı aileleri tarafından teşhis edilememişti. Bu da çekilen görüntülerden sonra cenazelerin yakıldığı kuşkusunu uyandırdı. Cenazelerden 8’i ise ailelerine verilmeden Sêrt’te defnedilmişti.

Sêrt - Diha

Hakikatler için ‘Newala Qesaba’ya yürüyecekler

Toplu mezarların bulunduğu Newala Qesaba’ya düzenlenecek yürüyüşe ilişkin çalışmalarını sürdüren hazırlık komitesi, mahallelerde yaptığı toplantılarla Sêrtlileri bugünkü yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Bugün Sêrt’te bulunan Newala Qesaba’da ortaya çıkan ve aralarında PKK’nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz’ın (Egit) da bulunduğu 200 kişinin gömüldüğü belirtilen toplu mezarların, usulüne uygun olarak açılması ve sorumlularının yargılanması için düzenlenecek yürüyüşe ilişkin hazırlık komitesi hazırlıkları sürüyor. Hazırlık komitesi bünyesinde oluşturulan mahalle komisyonlarının çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Sêrt’tin Afet, Yeni, Alan, Çakmak, Çal, Conkbayır, Ulus, Algül ve Newala Qesaba deresinin bulunduğu ve yürüyüşe ev sahipliği yapacak olan Kooperatif Mahallesi’nde düzenlenen toplantılarla yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. Aralarında BDP Sêrt İl Başkanı Faruk Sağlam, Sêrt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da bulunduğu komisyonlar yurttaşlarla bir araya gelerek yapılacak yürüyüşün programı hakkında bilgilendirme yaparak Sêrtlilere yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Hezex’te kepenkler açılmadı

Şirnex’in (Şırnak) Hezex (İdil) ilçesinde esnaf bugün Newala Qesaba’ya yapılacak yürüyüşe destek vermek amacıyla kepenk açmadı. İlçenin tamamında kepenkler açılmadı.

SÊRT / DİHA

Savaş uçakları 17 yıl önce iki köyü bombaladı, 38 kişi öldü

Şirnex (Şırnak) merkeze bağlı Gever (Kuşkonar) ve Beysukê (Koçağılı) köyleri, 17 yıl önce 26 Mart tarihinde Diyarbakır 2. Taktik Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan F-16 savaş uçakları tarafından, bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş’in emri ile “köyde gerilla bulunduğu” gerekçesiyle bombalandı. Yaşanan katliamda tamamı sivil köylülerden oluşan 38 kişi ölürken, 13 kişi de yaralandı. Katliamın ardından iki köy de o tarihte boşaltıldı. Köylüler göç etmek zorunda kaldı.

Bomba yağdırılıyor

Katliamın duyulması ardından olay yerine ilk önce çobanlar yetişti. Merkeze bağlı Kumçatı Beldesi’nde çobanlık yapan Abit Durak olay yerine ilk ulaşanlardandı. Durak yaşadıklarını daha sonra basın mensuplarına şöyle anlatıyordu: “Öğlen saatlerinde gökte bir helikopter belirdi. Kuşkonar köyünün üzerinde 10-15 dakika kadar dolandıktan sonra kayboldu. Arkasından iki jet geldi, Kuşkonar’ın üzerinde bir tur atıp uzaklaştılar. Biraz sonra geri döndüler ve köye bomba yağdırmaya başladılar, iki sortide toplam dört bomba attılar.”

‘Manzara korkunçtu’

Durak, uçak bombalaması sonrasında gördüklerini ise şöyle anlatıyordu: “Manzara tek kelime ile korkunçtu. Yıkılmış evler, parçalanmış bedenler, açılan dev çukurlar, etrafa saçılan kayalar. Keşke gözlerim kör, kulaklarım sağır olsaydı da o manzarayı görmeseydim, o feryatları duymasaydım. Biz köye varana kadar cesetlerin çoğunu enkaz altından çıkarmışlardı. Bir evden beş tane çocuk cesedi çıkarılmıştı. Etleri kıyma gibi olmuştu. Bir battaniyenin içine koymuşlar, hangi uzvun hangi bedene ait olduğu belli değildi. O yüzden çocukların cesetlerini yıkayamadan ve birbirinden ayırmadan topluca gömmek zorunda kaldık.”

Katliamın duyulması ardından başta İHD olmak üzere sivil toplum örgütleri adı geçen iki köye gitmek ister, ancak “yol yok, güvenliğinizi sağlayamayız” denilerek heyetlerin gidişi engellenir. Aynı şekilde Amed’e getirilen yaralıların fotolarını çekmek isteyen gazeteciler de sivil polislerin saldırısına uğrar.

Dünya üzerindeki insan hakları ihlallerini düzenli bir şekilde araştıran bir sivil toplum örgütü olan “Human Rights Watch”da hazırladığı raporda köyün bombalandığını belirterek ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Amerikan Kongresi’ne sunduğu raporda, köylerin bombalandığını ve sivillerin öldürüldüğünü kaydetti.

Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş sonraki haftalarda yabancı basının konuyu işlemesinin ardından, bombaları uçağa bağlayan kayışların kopması sonucu bombaların iki köye “düştüğünü” öne sürdü. Amed (Diyarbakır) ve Şirnex’te (Şırnak) açılan davalarda sonuç alınamaması üzerine dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildi.

Katliamda ölenler

Zahide Kıraç, Ayşe Bengi, Şirin Kaçar, Huri Kaçar, Şemsihan Kaçar, Fatım Bengi, Ahmet Kaçar, Şehriban Kaçar, Huri Bengi, Liluz Bengi, Fatma Bedir, Hazal Kıraç, Asiye Erdin, Ömer Kalkan, Mahmut Benzer, İbrahim Benzer, Nurettin Benzer, Ömer Benzer, Abdullah Benzer, Çiçek Benzer, Ayşe Benzer, İbrahim Borak, Şerife Yıldırım, Melike Yıldırım, Şaban Yıldırım, İrfan Yıldırım, Hunav Yıldırım, Elmas Yıldırım, Fecriye Altan, Hacı Altan, Kerem Altan, Mahmut Oygur, Ayşe Oygur, Adil Oygur, Asya Yıldırım, Kerem Yıldırım, Mirza Yıldırım, Şevket Yıldırım.

Katliamda yaralananlar

Bahar Bengi, Lale Erdin, Ercan Bengi, Zülfiye Bengi, Behiye Bengi, Mehmet Aykaç, Fatım Benzer, Cafer Koşcan, Asiye Yıldırım, Süleyman Benzer, Cafer Kaçar, Hüsniye Kıraç, Hatice Bayi.

ŞİRNEX

|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)