ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Gönül: 'Türkiye, savunma sanayiinde önemli bir yere geldi'
29-07-2010 Zaman  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

Türk yapımı 150 insansız hava aracı gökyüzünde

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tamamen Türk yapımı olan 150 dolayındaki küçük insansız hava aracının gökyüzünde dolaştığını söyledi.

Bakan Gönül, İzmir'de Ege İhracatçı Birlikleri'ni ziyaret etti. Birlik Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ve birlik başkanları ile biraraya gelen Gönül, basına kapalı gerçekleşen toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı'nın, ülke ihracatına yaptığı katkıdan örnekler veren Vecdi Gönül, ihracatta en önemli hususlardan birinin savunma sanayii ihracatı olduğunu dile getirdi. Gönül, "Bu, iki bakımdan önemlidir. Birincisi savunma sanayii ihracatıyla büyük rakamları elde etmek mümkündür. İkincisi ise savunma sanayii karakteri icabı ileri teknoloji ürünü mallar elde edilebilirse dışarı satılabilir. Burada çok büyük uluslararası bir rekabet var. Türkiye, savunma sanayiinde, elektronikte olsun, bilgisayar sistemlerinde olsun, makinada olsun önemli bir yere geldi." dedi.

Bakan Gönül, ihracatta çok önemli bir rol oynayan ama Türkiye'de önemi yeterince anlaşılamayan offset sistemini İzmir'de de uygulamak istediklerini söyledi. Offset, pek çok ülkede milli ekonomilerin geliştirilmesi amacıyla uygulanan karşılıklı ticaret anlamına geliyor. Bu sistemde yapılan ihalelerde üretimin bir kısmı yerli olarak yapıldığı için teknoloji ülkeye geliyor. Bu sayede Aselsan, dünya sanayi devleri arasında 86. sıraya, ülke içinde büyük firmalar arasında ise 40. sıraya yükseldi.

Bakan Gönül, sözleşmeyi yaparken yüzde 50 offseti şart koştuklarını belirterek, "Temel kuralımız bu. Buna karşılık teminat alıyoruz. Offseti yerine getiremezse aldığımız teminat mektubunu paraya çeviriyoruz. Ki bugüne kadar offsetin yerine getirilmediği haller pek nadirdir. Offset sayesinde yepyeni sanayiler, belli sanayi kabiliyetleri kazanmıştır." diye konuştu.

Mesela Alp Havacılık, TAY'da sivil uçak parçalarının üretilmesi gibi offset örnekleri veren Bakan, Aselsan'da TMS olarak isimlendirilen tenger sistemlerin üretilmesinin bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Böylece, Türkiye'nin ileri teknolojide mesafe alabildiğini anlatan Bakan Gönül, "Mesela Aselsan dünya savunma şirketleri arasında 86., ülkemizdeki şirketler arasında büyüklük bakımından 40. sıraya yükseldi. Makine Kimya 82. sıraya yükseldi. Burada bir gelişme var, bunun ihracat yönünü de hem kalitesiyle hem offset aracılığı ile geliştirmenin gayreti içindeyiz. Bugün bu işin uzmanı olan bir teşkilatta, bir grupta bulunuyoruz." dedi. Gönül, ihracatçılarla hem işbirliği hem yol göstericilik konusunda faydalı birgörüşme yapacaklarını kaydetti.

"İZMİR'E DÜNYA DEVİ ABD'Lİ FİRMAYI GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir'in savunma sanayiinde kan kaybettiğini, bu durumu değiştirmek için fırsatları değerlendirmeye çalıştıklarını anlattı.

Kale Kalıp'la uçak motor parçaları üretimi için anlaşma imzalayan Amerikan savunma devi Fred Whitney'i İzmir serbest bölgeye getirmeye çalıştıklarını anlatan Bakan, bunun İzmir için önemli bir gelişme olduğunu bildirdi. Bakan Gönül, şunları söyledi:

"Fırsat geldikçe devamını gönülden arzu ediyoruz. Diğer bir konu da bildiğiniz gibi BMC'yi taktik zırhlı araçlar için merkez haline getirdik. 600 milyonluk bir ihale verdik, bunun 120 milyonunu piyasaya verme şartını da koyduk. Bu, yalnız Türkiye'de değil, dünyada da çok az ülkenin üretebildiği ürünleri ihtiva ediyor. Nitekim ürünler teslim alınmaya başladı. Böylece İzmir, serbest bölge havacılık bakımından bir merkez olurken, BMC'de zırhlı taktik araçlar bakımından bir merkez olur. İzmir savunma sanayinde bir hayli mesafe kaybetmişti, o mesafeyi kazanmış oluruz."

Türkiye'de bugün savunma sanayinde elektronikte olsun, bilgisayar sistemlerinde olsun, makinada olsun, uçakta olsun çok önemli bir yere geldiğini de kaydeden Bakan Gönül, daha evvel uçak sanayiinde hiç iddiası olmayan bir Türkiye'nin bugün Avacs'ları, Heron'ları beraber üretmesi sebebiyle iddia sahibi olduğunu kaydetti.

Ayrıca, Anka adı verilen ilk en büyük insansız hava aracının tamamen Türk malı olarak üretildiğini hatırlatan Bakan Gönül, "Zaten mini olanlarda 150'nin üzerinde şu anda semalarda pilotsuz uçaklar uçabilmektedir. Bunun yanında uçak modernizasyonu, gemi imalatı ve inşaası, korvet inşaatı, yeni tank inşaatı, hovetser imalatı bunlar iddialı olduğumuz hususlardır. Nitekim yine sekiz sene evveline bakarsak ihracatımız 200 milyon dolarlar civarındayken geçen sene savunma sanayi ve havacılıktaki ihracatımız 860 milyon doları buldu. Önümüzdeki sene çok daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyoruz." dedi.

(CİHAN)
29 Temmuz 2010, Perşembe
|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)