ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
İran 4 PJAK'lıyı astı. PJAK: 'Gereken cevap verilecek'
10-05-2010   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

gundem-online.net

Heci Ehmedi: İran'a gereken cevap verilecek

Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Genel Başkanı Heci Ehmedi partisinin 4 üyesinin idam edilmesini Türkiye, Suriye ve İran arasında geliştirilen anti-Kürt kirli ittifakının bir sonucu olduğunu belirterek İran'a gereken cevabın verileceğini söyledi.

Newroz TV'ye konuşan Ehmedi, Kürtlere karşı geliştirilen kapsamlı bir uluslararası komplonun devrede olduğunu belirterek, son dönemde İran, Türkiye ve Suriye arasında diplomatik trafiğin yoğunlaştığını hatırlattı.

Türkiye ile İran'ın Kürtlere karşı ortak hareket ettiğini söyleyen Ehmedi şunları söyledi: 'Kuzey Kürdistan'da saldırı ve operasyonların yoğun olarak yaşandığı bir dönemde İran tarafından Kürt gençlerinin idam edilmesi bir mesaj anlamına geliyor. İran Türk devletine 'sen bir hamle başlattın ben de Kürtlere karşı sürdürülen savaşta seninleyim ve ciddiyim' mesajını veriyor.'

Kürt karşıtı 'kirli ittifakların' devrede olduğuna dikkat çeken Ehmedi tüm Kürt çevrelerine ulusal birlik çağrısında bulundu. PJAK Genel Başkanı yaptığı değerlendirmede Kürtler arası birliğin artık her zamankinden daha fazla kendini dayattığını belirterek şunları söyledi: 'Anti-Kürt komplolara karşı verilecek tek cevap Kürtler arası birlik ve dayanışmanın oluşturulmasıdır. Bugün PJAK'lılar idam edilebilir, yarın da başka partinin üyeleri idam edilir. İdam edilen arkadaşlarımız sadece PJAK'ın değil tüm Kürt halkının şehitleridirler. Nasıl ki düşmanlarımız tek cephede birleşip saldırıyorsa, bizim de ulusal birlik temelinde bir araya gelerek karşı koymamız gerekiyor. Başta Kürt örgütleri, tüm halkımız birliğini sağlamalı ve değerlerine sahip çıkmalıdır.'

İran'ın diktatöryel yöntemlerle Kürt halkını ezmeye çalıştığına vurgu yapan Heci Ehmedi, 'PJAK ve Kürt halkı olarak hem askeri hem de siyasi olarak gelişen her türlü saldırıya karşı koyabilecek ve değerlerimizi savunabilecek güçteyiz' ifadesini kullandı.

ANF

**

Remzi Kartal: Kürtler İran'a karşı sessiz kalmayacak

Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, İran'da 4'ü PJAK'lı 5 Kürt tutsağın idam edilmesini sert bir dille kınayarak, ''Kürt halkı ve Kürt özgürlük hareketi İran'ın bu vahşi uygulamalarına sessiz kalmayacak'' dedi.

Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal ANF'ye yaptığı açıklamada, Kürt hareketinin tüm diyalog ve barış mesajlarına İran'ın idamla yanıt verdiğini belirterek, tüm Kürtlerin Tahran yönetimini protesto etmeye çağırdı.

Remzi Kartal açıklamasında şunları söyledi:

* Her şeyden önce Kongra Gel adına, İran devletini PJAK'lı ve Kürt tutsaklara yönelik bu vahşi uygulamasını şiddetle kınıyorum, protesto ediyorum.

* İran yönetiminin idam politikası ne hukuk, ne demokrasi, ne insan hakları ve ne de inançlara sığmıyor. Bu tek kelime ile vahşettir.

* İran devleti Kürt tutsakları kamuoyundan gizleyerek, saklayarak gizlice idam ediyor. Yaklaşık 18 Kürt tutsak idamı bekliyor. İran yanlış bir siyaset içinde, kirli bir politika uyguluyor. Kürt halkı bunu asla kabul etmeyecek, unutmayacak, affetmeyecek.

Kürt özgürlük hareketinin İran'a ve devlet yetkililerine sürekli barış mesajları gönderdiğini hatırlatan Kartal, ''Ancak İran'ın barış mesajlarımızı anlamazlık, duymazlık geliyor. Diyalog çağrılarına idamlarla cevap verdi'' dedi.

KÜRTLERE EYLEM ÇAĞRISI

İdam politikasının Kürt halkının Doğu Kürdistan'da özgürlük, demokrasi mücadelelerini durdurmayacağını kaydeden Kartal, Kürt halkının idamlara karşı protesto eylemleri geliştirmesi çağrısında bulundu.

''Bu sadece 4 PJAK'lının sorunu degil, sırada onlarca Kürt tutsağı var'' diyen Kartal şöyle dedi: ''İdamların önünü kesmek için herkes ayağa kalkmalı. Elçilikleri, konsoloslukları, İran kuruluşlarını protesto etmeli. Bütün Kürt siyasi partilerine sesleniyorz. Bu bir partinin olayı değil. Bu İran'ın Kürtlere yönelik katliamcı bir politikasıdır. Kürtler bu süreçte İran'a karşı ortak hareket etme, ittifak geliştirmeli. Dış dünyaya karşı da Kürt siyasetinin ortak bir mesaj verme zorunluluğu vardır.''

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği başta olmak üzere idama karşı tüm ulusalararası kurumların Tahran rejimini protesto etmeye çağıran Remzi Kartal, ''İran'a pratik yaptırımların uygulaması lazım'' dedi.

İRAN KÜRTLERİ DEĞİL TÜRKİYE'Yİ DİNLEDİ

Remzi Kartal, bölgede İran, Türkiye ve Suriye'nin PKK'ye karşı ortak hareket ettiklerini, anti Kürt ittifakının devrede olduğunu belirterek, ''Bu süreçte Türk hükümetinin önünün açılması temelinde PKK'ye yönelik baskıların arttırılmak istendiği görülüyor. Bir süredir Türkiye'de Kürt kurumlarına partilerine yönelik baskılar var. Aynı şekilde Avrupa'da Kürt siyasetçilerine yönelik tutuklamalar gerçekleştirildi. İran, Suriye ve Türkiye arasındaki diplomatik trafik giderek yoğunlaşıyor. İran bu son idamlarla bu sürece dahil olduğunu, destek verdiğini gösterdi. İran Türkiye'yi yanında tutmak için 5 Kürt tutsağını idam etti'' şeklinde konuştu.

KÜRTLER SESSİZ KALMAYACAK

Kürt hareketiyle İran yönetimi arasında sürecin giderek setreleşeceğini de söyleyen Kartal şöyle dedi: ''Kongra Gel ve KCK, İran'a ABD'nin bölge politikalarına karşı ortak bir politika önerdi, mesajlar gönderdi. Ama maalesef İran Kürtleri dikkate almadı, Türkiye'yi dikkate aldı. Türkiye öncülüğünde yürütülen Kürt karşıtı, imhacı politikalara destek veriyor.''

Kartal son olarak Kürt tutsakların idam edilmesine Kürtlerin ve Kürt hareketinin sessiz kalmayacağını, ''mutlaka özgün değerlendirmeleri'' olacağını kaydetti.

ANF

**

Vahşet sürüyor: 5 siyasi tutsak daha idam edildi

İran rejimi, Tahran cezaevinde tutuklu bulunan 4'ü PJAK davasından olmak üzere 5 kişiyi idam etti. 2007'den bu yana idam edilen PJAK'lı tutsakların sayısı 7'ye yükselirken halen 18 Kürt siyasi tutsak ölüm koridorlarında bekliyor. Bunlardan 4'ü ise kayıp.

İran resmi haber ajansı İRNA, 5 tutsağın, işkence merkezi olarak bilinen başkent Tahran'daki Evin cezaevinde bu sabah idam edildiklerini bildirdi.

PJAK davasından idam edilenlerin öğretmenler Ferzad Kemanger, Eli Heyderiyan, Ferhad Wekili ve kadın aktivist Şirin Elem Hulu olduğu bildirilirken, Mehdi Eslamian'ın ise Tondar örgütü mensubu olduğu belirtildi.

2007'den bu yana 7 PJAK'lı tutsak idam edildi

Son idamlarla birlikte 2007'den bu yana idam edilen PJAK'lı tutsakların sayısı 7'ye yükseldi. 11 Kasım 2009'da idam edilen İhsan Fetahiyan'ın ardından 6 Ocak'ta PJAK davasından tutuklu Fesih Yasemini da asılarak idam edilmişti. Hasan Hikmet Demir ise 2007 yılında idam edilen ilk PJAK militanı olmuştu.

Halen 18 Kürt siyasi tutsak ölüm koridorlarında

Bu son idamlarla birlikte ANF'ye ulaşan bilgilere göre halen 18 Kürt siyasi tutsak İran rejiminin ölüm koridorlarında bekliyor. Bunlardan en az dördü tutuldukları cezaevlerinden alınarak bilinmeyen yerlere götürüldü. İran rejimi son aylarda idam mahkumu Kürt siyasi tutsakları kaybetmesi, tutsakların gizli bir şekilde idam edilmiş olabileceği endişesine yol açtı.

4 tutsak kayıp

5 Mayıs günü Eziz Mimhemedzade Seqiz cezaevinden alınarak kaybedilmişti. Urmiye mahkemesi tarafından idam cezası verilen siyasi tutsak Qadir Mihemedzade de, geçtiğimiz haftalarda cezaevinden alınarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Urmiye cezaevinde tek kişilik hücrede tutulan idam cezalı Husen Xizri de 11 Nisan sabahı cezaevinden çıkarıldı ve kendisinden bir daha haber alınmadı. İdam cezasına çarptırılan Kürt kadın hakları savunucusu Zeyneb Celaliyan ise Şubat ayında Kirmaşan'a bağlı Dizilabad cezaevinden alınarak kaybedildi. Celaliyan'ın nerde olduğu bilinmiyor.

İran'da 8'i PJAK davasından 18 Kürt siyasi tutsak daha idam tehdidi altında bulunuyor. Bunlardan Zeynep Celaliyan, Husen Xizri ve Qadir Mihemedzade'den haftalardır haber alınamıyor.

İdam tehdidi altındadaki 18 Kürt siyasi tutsak:

PJAK davasından mahkum olanlar

1-Hebibulla Letifi (Öğrenci), 2-Rustem Arkiya, 3-Zeyneb Celaliyan, 4-Enwer Rustemi, 5-Seyd Sami Huseyni, 6- Seyd Cemal Muhemedi, 7-Huseyin Xizri, 8-Hebibulla Gulperi Pur.

Diğer Kürt siyasi tutsaklar

9-Şerko Maarfi, 10-Mistefa Selimi Eyluyi, 11-Mehemed Emin Aguşi, 12-Reşîd Axkendî, 13-Ehmed Puladxanî , 14-Hesen Talî, 15-Îrec Mihemedi, 16. Mihemed Emin Abdullahi, 17. Qadir Muhammed Zade, 18-Eziz Mihemedzade.

İdam edilen son 4 PJAK'lı tutsak

ŞİRİN ELEM HULU: 2007 yılında PJAK militanı Hasan Hikmet Demir'in işkence edildikten sonra yaralı bir şekilde idam edilmesi ardından Tahran'da tutuklanan Şirin Elem Hulu hakkında ömür boyu hapis cezası verildiği ailesine bildirilmişti. Ancak avukatı PJAK üyesi olmakla suçlanan müvekkili Hulu hakkındaki cezanın idam olduğunu açıklandı. Avukat, cezanın bir hafta önce tebliğ edildiğini belirtmişti. Doğu Kürdistan'ın Mako kenti nüfusuna kayıtlı olan 28 yaşındaki Hulu, işkencesi ile ünlü Tahran'daki Evin cezaevinde tutuklu bulunuyordu.

FERZAD KEMANGER: Kürt öğretmen Ferzad Kemanger, Temmuz 2006'da meslektaşları Ferhad Wekili ve Eli Heyderiyan ile birlikte tutuklandı. Kürdistan Öğretmenler Derneği iletişim sorumlusu Kemanger tutuklandığında 11 yıldır bir teknik kolejinde öğretmenlik yapıyordu. İşkence altında bacağı kırıldı ve kolu yandı. Aynı zamanda saçlarının bir kısmı da işkence altında koptu. Çenesi ağır yara aldı, ağır sağlık sorunları yaşıyordu. Devrim mahkemesi tarafından Şubat 2008'de hakkında idam cezası verildi. Kirmaşah, sonra Sine ve Kamyaran, en son olarak Tahran cezaevlerinde en az 16 ay boyunca tek kişilik hücrelerde tutuldu. 33 yaşındaki Ferzad Kemanger, Tahran'daki hücresinde idamı beklerken organlarını bağışlamıştı.

FERHAD WEKİLİ: Temmuz 2006'da Ferzad Kemanger ve Eli Heyderiyan ile birlikte tutuklanan Kürt öğretmen Ferhad Wekili, meslektaşları gibi ağır işkenceler gördü, aylarca hücrelerde tutuldu. Wekili, arkadaşları Kemanger ve Heyderiyan ile birlikte idam cezası aldı ve Tahran'daki Evin cezaevinde tutuluyordu. İdam cezası aldıkları duruşma 7 dakika sürmüştü.

ELİ HEYDERİYAN: Ferzad Kemanger ve Ferhad Wekili ile birlikte Temmuz 2006'ta tutuklandı ve idam cezasına çarptırıldı. Tahran yakınındaki Kerec Cezaevi'nde tutuluyordu.

2009'da 388 kişi idam edildi

İslam rejimi 2009 yılında da en fazla idamların gerçekleştiği ülkeler arasında yer aldı. Af Örgütü'nün raporuna göre geçen yıl en az 388 kişi idam edildi. İran'da sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı 12 Haziran ile Mahmud Ahmedinecad'ın ikinci kez görevine başladığı 5 Ağustos arasındaki 8 haftada 112 kişinin idam edildi. Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre İran 2008 yılında 346 idam gerçekleşti.

ANF
|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)