ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Hema, TSK'ya 45 adet tank taşıyıcı yapacak
07-10-2009   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

Savunma’da dışa bağımlılık azaltılıyor

Bakan Vecdi Gönül : Savunma araçlarında Yerli sanayi katkısı çok önemli
Mehmet Hattat : Biz yüzde yüz yerli üretim araç yapmak istiyoruz


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) önemli ihtiyaçlarından Tank Taşıyıcı Araç ve Römorku Projesi'ne ilişkin sözleşme, düzenlenen törenle imzalandı. Proje kapsamında 45 adet 70 ton kapasiteli tank taşıyıcı ve römorkunun 2010 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor.
Tank Taşıyıcı ve Römorku Projesi imza töreni, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda gerçekleştirildi. İmza törenine, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Hema Defense A.Ş. Genel Müdürü Serhan Dilbaz ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Bakan Gönül, gerek içinde bulunulan coğrafya, gerekse Türkiye'nin dış politika hedeflerinin güçlü ve caydırıcı silahlı kuvvetlerin varlığını zorunlu kıldığına işaret ederek,
"Bundan hareketle, bu caydırıcılığı her alanda destekleyebilecek yetkinlikte ulusal savunma sanayini geliştirme yönündeki gayretlerimiz hepinizin malumudur" dedi.
TSK'nın ihtiyaçlarının Türk sanayisi ve ekonomisi adına mümkün olan en uygun 'yetenek, maliyet ve süre' çözümleri ile karşılanması, bu gerçekleştirilirken de ulusal sanayinin imkan ve kabiliyetlerinin güçlendirilip çeşitlendirilmesinin öncelikleri arasında olduğunu dile getiren Gönül, "Bu kapsamda kendi ürünlerimizi geliştirmeyi ve yerli savunma sanayii altyapımızı uluslararası çapta rekabet edebilecek düzeyde güçlendirmeyi temel hedefimiz olarak benimsemiş bulunuyoruz" diye konuştu.
TSK'nın zırhlı ve mekanize birliklerinin sağlıklı ve güvenli şekilde intikal ettirilmesini ve dolayısıyla harekat kabiliyetlerinin artırılmasını teminen bu araçların en kısa takvimle, en maliyet etkin şekilde envantere kazandırılmasının temel hedefleri olduğuna işaret eden Gönül, şunları kaydetti:
"Bununla birlikte bir hazır alım projesi olmasına rağmen, proje kapsamında taahhüt edilen yüzde 59'a varan sanayi katılımı ve off-set oranı ve bu kapsamda KOBİ'lere aktarılacak iş miktarı küçümsenmeyecek bir yerli katkı imkanı sağlamaktadır ve bu taahhüdün takipçisi olacağımızı ifade etmek isterim. İhale sürecinde rekabetçiliği yakalayan ve proje için başarılı çözüm oluşturan ana yüklenicimiz Hema'dan beklentimiz, hazır alım modelinin sınırlı kalıplar içerisinde kalınmaması ve bu projeden hareketle geleceğe dönek yatırım ve işbirliği imkanlarının geliştirilmesidir."

"TAŞIYICILIK DİYE DİYE GEÇMEYİN, ÇOK ÖNEMLİ"

Göreve başladığım günden beri Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat'ın her gün yanına gelip, 'Şu hizmeti yapmaya hazırız' dediğini anlatan Bakan Gönül, "Ama bir türlü bugüne kadar bir işbirliği yapma imkanımız olmamıştı. Ama zannediyorum bu ilk adım. Arkasından yenileri gelecektir" şeklinde konuştu. Taşıyıcılığın önemine vurgu yapan Gönül, şöyle devam etti:
"Daha önce seferberlik planlarımızda taşıyıcılık işi devletin diğer kuruluşlarının taşıyıcılarına yüklenirdi. Ama 1991 harekatı sırasında görüldü ki, bu taşıyıcılarla bir yere varmak mümkün değil. Ben o zaman Başbakanlık'taki İçişleri Müsteşarı sıfatıyla OHAL'in askeri harekatın idaresinin tedarikinden sorumlu heyetteydim. Ne sıkıntılar çekildiğini biliyorum. Bu sebeple çok önemli bir ihtiyacın karşılandığını düşünüyorum. Mehmet Bey, inşallah bu işte başarılı olur ve arkası gelir."
Gönül, bu proje sözleşmesiyle TSK'nın ihtiyaç duyduğu öncelikli savunma sistemlerinden birinin daha tedarikinin gerçekleşmiş olacağını sözlerine ekledi.

PROJE KAPSAMINDA 45 ADET 70 TON KAPASİTELİ TANK TAŞIYICI VE RÖMORKUN
TEDARİK EDİLECEK

Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar ise, proje kapsamında 45 adet 70 ton kapasiteli tank taşıyıcı ve römorkunun tedarik edileceğini belirterek, "Bu proje ile modernize edilen ve 60 tona ulaşan başta M60 tankları ve yeni nesil tanklarının stratejik seviyede intikallerinin sağlanması hedeflenmektedir" dedi. M60 Tank Projesi'nde sonuca yaklaşıldığın ve 150'nin üzerinde tankın Kara Kuvvetleri'ne teslim edildiğini ifade eden Bayar, "Tank taşıyıcı ve römorku ihtiyacı bugünden doğmuş durumda. Geri kalan M60
tanklarını da yıl sonuna kadar teslim etmeyi planlıyoruz" diye konuştu.
2010 yılı sonuna kadar 45 aracın TSK'ya teslim edileceğini kaydeden Bayar, "Bu proje kapsamında tedarik edeceğimiz araçlar TSK birliklerinin harekat kabiliyetinin artırılmasında, muhabere üstünlüğünün sağlanmasında, zırhlı birliklerin etkin ve sağlıklı bir biçimde harekat bölgesine sevkinde kritik bir önem taşıyor" şeklinde konuştu.
Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat da, "TSK'ya hizmet için içimizdeki ateş hiç sönmedi. İhalenin bize verilmesinden dolayı müteşekkiriz ama arz etmek isteriz ki bu bizim heyecanımızı kesmiyor. Çünkü kazanılan ihale yüzde 50 yerli, yüzde 50 ithal esaslı. Biz yüzde 100 yerli olarak yapmak istiyoruz" diye konuştu.
Hema Defense A.Ş. Genel Müdürü Serhan Dilbaz ise, şirketlerin ilk defa ana yüklenici olarak Tank Taşıyıcı ve Römorku Projesi'nde görev aldığını vurgulayarak, "Şirket olarak başlangıç olarak nitelediğimiz bu projeyi, başarıyla tamamlayacağımız inancındayız. Projemizde dünyanın sayılı çekici üreticilerinden Scania firmasıyla birlikte çalışacağız" ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından proje imza töreni yapıldı. İmzadan sonra ise Bakan Gönül'e, Mehmet Hattat tarafından plaket verildi

C. Onur YUKSEL
Hema Endustri A.S. Enerji Grubu
Buyukdere cad. No:53

Maslak - Istanbul - Turkiye
Phone : +90 212 286 65 44
Fax : +90 212 286 65 62
onurcaglaryuksel@hattat.com.tr

www.hemaenerji.com

**
2 Ekim 2009

Sayın Bakanım ,
Sayın Komutanım;
Sayın Müsteşarım,
Değerli Misafirler,


Bugün Savunma Sanayinde 30 yıllık bir çalışma ve tecrübe sonucunda Hattat Holding olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlangıç olarak ‘Tank Taşıyıcısı ve Römorku’ ihalesini almanın mutluluğunu yaşıyorum.

Sayın Bakanım; Hattat Holdingin bütün bu faaliyetlerinin yanında Savunma Sanayi faaliyetleri ayrı bir yer tutmaktadır.
Savunma Sanayi alanındaki 30 seneye yakın çalışmalarımız şu şekildedir.

1-Savunma Sanayine girme teşebbüsümüz 80’li yılların başında Aselsan, Roketsan , TAI, TEI gibi kuruluşlarla ortaklıkların kurulmasında hissedar olmak için müracaatlarla başladı
2- Daha sonra ihaleye çıkartılan zırhlı personel taşıyıcı için dünyanın en önde gelen şirketleriyle beraber tekliflerimizi sunduk.
3-Yine 1989 yılında Türkiye’de M113’lerin modernize edileceği bilgisini aldıktan sonra, Milli Savunma Bakanlığının bir adet M113 tahsisi yapılması Türk Silahlı Kuvvetlerinin beğenisine sunmak üzere İngiltere’den bir M113 aracı satın alarak, Türkiye’ye getirdik ve modernize ettik. Bu araç ile 89 yılı IDEF Fuarına katıldık, ve Ankara Etimesğut tesislerinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizin testine tabi tuttuk. Başarılı sonuçlar aldık.
4-Yine daha sonraki yıllarda Jandarma Genel Komutanlığı tarafından modernize etmek için 4 firmaya dağıtılan BTR80 araçlarından bir tane şirketimiz tarafından alındı. Şirketimiz tesislerinde modernize ettikten sonra araç Silahlı Kuvvetlerimizce testlere tabi tutuldu. Testlerde başarılı olmasına rağmen rekabet koşullarından dolayı ihaleyi saygın diğer bir Türk firması kazandı.
5-Yine firmamız Türkiye’de M60 tanklarının modernize konusu ile yakından ilgilendi ve çalışma yaptı. 1 Adet M60 tankının şirketimize verilerek motor şanzıman süspansiyon ve taret sistemlerinin yenilenerek yeni nesil Tank haline getirilmesi bilabedel Türk Silahlı Kuvvetlerine hibe etmek için müracaat edilmiştir.
6-Firmamız Savunma Sanayi alanındaki çalışmalarını daha da ileri götürerek Çerkezköy Tesislerimizde,yüzme kabiliyeti olan 6x6 Zırhlı personel taşıyıcı aracı üretti. Bu araç Silahlı Kuvvetlerimizin beğenisine ve testine tabi tutuldu, başarılı oldu, talep gelmediği için TSK envanterine girmedi
7-1998 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nca ihaleye çıkarılan “Modern Tank Proje” sinde Muharebe tanklarının Türkiye’de üretilmesi işine teklif vermek için Ortak Grupları Kurulmuş şirketimiz transmisyon, güç paketi, taret ve süspansiyon ve konusunda kabiliyetlerimiz yerinde tetkik edildikten sonra Alt Yüklenici olarak her üç gruba da dahil olduk .
8- 2004 yılında Amerikan L3 firmasının geliştirdiği 1500 HP gücündeki tank motoru reyonumuzda teşhir edilmiş ve bu firma ile 2005 tarihinde Üretim konusunda MOU imzalanmıştır. Bu alandaki çalışmalarımız halen devam etmektedir.
9-Bu sene içerisinde ihalesine girdiğimiz ve açıklanan ‘Mayın Koruma Aracı’ ihalesinde 2. sırada yer aldık.

Holding Bünyesinde bulunan Hema Endüstri Türkiye Kara Araçları Platformunda üretim yapan ve Türkiye’de SSM tarafından yetkilendirilen firmalardan birisidir. Bununla gurur duyuyoruz. Bu alanda faaliyetlerimizi gösterirken SSM’in stratejik hedef planında belirlediği gibi yurt içi geliştirme, özgün tasarım, mülki hakların Türkiye ye ait olması, Arge faaliyetleri, üretim aşamasında kobilerin maksimum ölçüde kullanılmasına öncelik vermekteyiz.

‘Tank Taşıyıcı Araç ve Römorku’ projesini Scania gibi dünya devi bir firmanın Türkiye temsilcisi Doğuş Holding, Altınordu, Altınçekiç ve Teksav firmalarının işbirliği ve destekleri bizlere bu alanda büyük bir ivme kazandırmıştır. SSM nin yürüttüğü ve ihalesine çıktığı 4x4 Silah Taşıyıcı araç ve 6x6 Özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç ,mayın temizleme aracı projelerine de en iyi şekilde hazırlanmaktayız. Bu konularda da Türk Silahlı kuvvetleri için en iyi çözümü vereceğimize eminim.

Sayın Bakanım, Sn.Müsteşarım,
Komutanlarım,
Rekabet koşullarının en iyi örneğini vererek bu işi aldık. Taahhüdümüzü yerine getirmek için siparişlerimizi kontrat öncesinde prototip için verdik. Ancak bu konu, bu ihale, diğer ihalesine girdiğimiz işler kadar bizi heyecanlandırmıyor. Çünkü %41’i ithal ihalesine girdiğimiz 4x4 ve 6x6 araçlarının daha fazla yerli katkı oranıyla ihaleyi almamız bizim heyecanımızı bastıracak.

Bu vesile ile bizlere olan güvenizden dolayı baştan Sayın Bakanım ve Müsteşarım olmak üzere bu törende bizleri onurlandıranlara tekrar teşekkür eder en içten saygılarımı sunarım.

Mehmet Hattat

**

2 Ekim 2009

Sn.Bakanım,
Sn. Komutanım,
Sn. Müsteşarım,
Değerli Konuklarımız,


Türk Savunma Sanayii’ne hizmet vermenin gururunu paylaştığımız bugünde aramızda bulunduğunuz bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederiz,

Hoş geldiniz .

Yıllardır Türkiye ve uluslararası otomotiv sanayii şirketlerine orijinal parça imalatı, traktör üreticisi ve Savunma Sanayine de alt yüklenici olarak ve Enerji alanlarındaki yatırımları ile hizmet veren Şirketimiz Hema Endüstri ilk kez Savunma Sanayinde Tank Taşıyıcı araç ve Römorku projesinde ana yüklenici olarak görev almaktadır.

Hema Endüstri olarak Savunma Sanayinde bir başlangıç olarak nitelediğimiz bu projeyi başarıyla tamamlayacağımıza inanıyoruz.

Bildiğiniz gibi Hattat Holding, bünyesinde 17 şirket bulundurmaktadır.
Holdingin önde gelen şirketi olan Hema Endüstri A.Ş.1973 yılında kurulmuştur. İmalat teknolojisi konusunda Türkiye'nin lider firmalarından birisi olan Hema Endüstri A.Ş., otomotiv, tarım ve iş makineleri endüstri sektörü alanında çalışan ana sanayi firmalarının sistem ve üniteleri ile havacılık sanayi firmalarının ihtiyacını karşılamaktadır.
Tüm bu faaliyetler firmamızın Çerkezköy deki 800.000 metrekare alana yayılmış 150.000 metrekare kapalı alana sahip tesislerinde yürütülmektedir.
Hema Endüstri A.Ş.'nin yıllık cirosunun %75'ini ihracat oluşturmakta ve yine yıllık cironun %5'ini araştırma-geliştirme faaliyetlerine ayrılmaktadır.
AR-GE faaliyetlerinde Türkiye Teknoloji Geliştirme (TTGV), Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Teknoloji İzleme ve Değerlendirme Başkanlığı (TİDEB)'nın desteği alınmaktadır. Bu konuyla ilgili üniversitelerle de işbirliği yapılmaktadır.

Projemizde dünyanın sayılı ve en kaliteli çekici üreticilerinden birisi olan İsveç Scania firması ile çalışacağız . Bunun yanısıra Altınordu, Altınçekiç, Teksav gibi KOBİ’lerle birlikte de sözleşmedeki yüksek oranlı KOBİ taahhütünü de yerine getireceğiz.

13 ay gibi kısa bir sürede tamamlayacağız projemizde taahhüt ettiğimiz gibi %59’luk bir yerli katkı oranına ulaşacağız.

Projedeki araçlarımız 6x6 özelliğinde olup 480 BG motor kullanılacaktır. Araçlarımız 70 tonluk yükle %30 dik eğim, %20 yan eğim tırmanabilecek, 75 cm sudan geçebilecek kapasitede olacaktır.
Römorklarımız ise 6 dingilli ve hidrolik suspansiyona sahip olup tamamiyle yerli olarak yapılacaktır.

Araçların tüm entegrasyon çalışmaları ve performans testleri Hema Endüstri Çerkezköy fabrikamızda yapılacaktır. Bu testler için gerekli olan tüm test alanlarının inşaatına da başlanmıştır.

Scania firması ile devam eden görüşmelerimiz neticesinde de Hema Endüstri’nin üstün otomotiv parçası üretim yetenekleri ile Scania’ya parça üretimi yaparak uluslarası ticaret hacmimizi daha da arttırmaya çalışacağız.

Hema Endüstri olarak Savunma Sanayi çalışmalarımız Tank taşıyıcı araç projesinin yanı sıra , Savunma Sanayi Müsteşarlığının açtığı STA (silah taşıyıcı araç), ÖMTTZA (özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç) projelerine ,mayın temizleme aracı,alçak irtifa hava savunma sistemi için araçlarla ve Tank motoru üretimi Savunma Sanayi Müsteşarlığı stratejik planı ve hedefleri doğrultusunda özgün tasarım modelleri hazırlayarak ve yüksek yerli katkı oranı ile tekliflerimiz sunularak devam etmektedir .

Zırhlı araç üretimi için Çerkezköy tesislerimizde 24.000 m2 kapalı alan ayrılmış olup araç üretimi için gerekli her türlü tezgah ve ekipman yatırımı üretim için hazır olarak beklemektedir.

Bu arada Savunma Sanayii Müsteşarlığına offset taahhüdü olan firmalarla da parça üretimi için temaslarımız devam etmektedir.

Katılımınız için tekrar teşekkür eder ,saygılar sunarım.

Serhan Dilbaz
Genel Müdür
Hema Defense A.Ş.
|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)