ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
28. kez firar eden Demir: Asla askeri elbise giymeyeceğim
10-05-2008   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

ozgurgundem.org
"Ben silaha karşıyım. Ne ölmek ne de öldürmek istemiyorum. Sadece daha güzel bir hayat istiyorum. Ben dağa da gitmeyeceğim askere de"
'Ben barış istiyorum, askeri elbise giymem' diyerek askere gitmeyen Tuncelili İmam Hüseyin Demir, geçtiğimiz hafta 28. kez askerlikten firar etti. Firar ettiği için uzun bir süre de tutuklu kalan Demir, son 'firar' sonrası Tunceli Emniyet Müdürlüğü'nde kendisine işkence yapıldığını iddia etti.
27. kez askerlikten firar etti

Tunceli'nin Mazgirt İlçesi'nde ikamet eden İmam Hüseyin Demir 28. kez askerlikten firar etti. Firarları nedeniyle şu ana kadar 40 ay cezaevinde kalan Demir, son firarının işkence ile sonuçlandığını öne sürdü. Geçtiğimiz hafta Mazgirt'te Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alınan Demir, götürüldüğü Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde kendisine işkence yapıldığını ileri sürdü. Demir, gözaltında kendisine 'Madem askere gitmiyorsun o zaman dağa git, senin yerin orası' denildiğini iddia ederek, 'Bana çok işkence yaptılar her tarafım ağrıyor. Hastaneye götürdüler muayene için ama orada doktorlar polislerden korkarak bana rapor vermedi. Ben ısrar edince 'Sen kendine bunları yaptın yerlere attın. Kendine zarar verdin' dediler. Sonrası beni kelepçeleyerek Edirne Keşan 4. Mekanize Tugay Komutanlığı'na teslim ettiler. Yol boyunca da kelepçeli olarak gittim' dedi. Birliğine teslim edildikten sonra tekrar firar eden Demir, can güvenliğinin olmadığını ifade etti.

'Öldürmek değil güzel yaşam istiyorum'

Şu ana kadar 40 ay hapis yattığını ve hakkında 8 yıl 3 ay daha ceza istendiğini ifade eden Demir, öldürülmekten korktuğunu belirterek, 'Beni öldürecekler biliyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Askere gitmek istemiyorum. Ben silaha karşıyım. Ne ölmek ne de öldürmek istemiyorum. Sadece daha güzel bir hayat istiyorum' şeklinde konuştu. Günlerce işkencelere maruz kaldığını iddia eden Demir, kendisinin barış ve kardeşlik istediğini bu nedenle hiçbir zaman askeri elbise giymeyeceğini belirterek, 'Ben dağa da gitmeyeceğim askere de. Ben barış istiyorum sadece. Hep örgüt ile ilişkilendiriyorlar. Benim öylesi bir siyasi tercihim olsaydı dağa giderdim. Bana 20 yıl ceza verseler de yapmayacağım' dedi. Demir, askerden firar ettiği için her yerde aranıyor.

Zorluklarla dolu bir hayat hikâyesi

26 yaşına kadar birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalan Demir, Tunceli'nin Mazgirt İlçesi'nde iki çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1982 yılında dünyaya geldi. Demir, daha 16 yaşında iken sara hastası olan annesini kaybedince küçük kardeşi ile birlikte ortada kaldı. Sokaklarda yaşamaya başlayan Demir, küçük kardeşine bakamadığı için annesi sara hastası olduğu için kendilerini terk eden babasının yanına bıraktı. İş hanlarında, parklarda ya da arkadaşlarının evinde kalan Demir, 2002 yılında askere çağrılır. Askerliğini Antalya Piyade Topçu Alayı Acemi Birliği'nde yapmaya başlayan Demir, daha askere alındığı ilk günlerde amcasının 'Örgüt üyesi olmak' suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılması ve 'Tuncelili olması' nedeniyle 'terörist' denilerek 'tecrit' edilmeye çalışılır. Bunu hazmedemeyen Demir, 'Bana terörist diyenlere askerlik yapmam' diyerek askerlikten firar etti. Bu onun ilk firarı olur aynı zamanda.

Sürekli firar ve ardından cezaevi

45 günlük acemilik döneminde 3 kez firar eden Demir, bunun karşılığında tam 3 ay Antalya Askeri Cezaevi'nde kalır. Demir, cezaevinde kendisine işkencelerin yapıldığını belirterek, çıkarıldığı askeri mahkemelerde 'Ben barış istiyorum ve o elbiseleri giyip askerlik yapmayacağım' diyerek askerlik yapmayı reddeder. 3 ay Antalya Askeri Cezaevi'nde kaldıktan sonra askerliğini yapmak üzere Edirne Uzunköprü Hudut Taburu'na gönderilen buradan da firar ederek Tunceli'ye gelen Demir, Tunceli'de yakalanarak Tunceli Kapalı Cezaevi'ne konularak daha sonra Edirne İpsala Hudut Taburu'na gönderilir. Fakat buradan da firar etmesi uzun sürmeyen Demir, yine birkaç aylık cezaevinin ardından Çanakkale Gelibolu Piyade Alayı'na gönderilir. Buradaki firarının ardından Edirne Keşan 4. Mekanize Tugay Komutanlığı'na gönderilen Demir, tüm bu süreçte tam 40 ay cezaevinde kalır. Askeri yasalara göre firar için en fazla 4 ay hapis cezası verilebilirken, kendisinin bu davranışı 'yasadışı örgütle' ilişkilendirilerek bu sınırı çok aşan hapis cezaları verilir. 6 yıldır sürekli askerlikten kaçan ve bunun için cezaevinde kalan Demir, cezaevlerinde kaldığı dönemlerde ise sürekli işkence gördüğünü öne sürmüştü.

RÜŞTÜ DEMİRKAYA / TUNCELİ (DİHA)|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)