ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
İşte stratejik vizyon belgesi
05-07-2006 Hürriyet  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

Uğur ERGAN / ANKARA

Türk- ABD ilişkilerinin çerçevesini ortaya koyan 2 sayfalık "Stratejik Vizyon Belgesi"nin hukuki bağlayıcılığı olmayacak. Belgede, terörle ortak mücadelenin artırılması ve bölgesel sorunların giderilmesinde işbirliği öne çıkarılıyor.

HÜRRİYET, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün bugün Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile birlikte açıklayacaklarını söylediği "Stratejik Vizyon Belgesi"nin ayrıntılarına ulaştı. Belgeye göre, ABD, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması yolundaki desteğini daha da güçlü şekilde ortaya koyacak.

Gül, dün Esenboğa Havaalanı’nda hareketinden önce geziyle ilgili açıklama yaparken, Rice ile görüşmenin ardından açıklanacak Ortak Vizyon Belgesi’nin bir anlaşma olmadığını ve bu yüzden imzalanmayacağını, ancak belgenin iki ülke arasındaki ortak vizyonu yazılı olarak ortaya koyması açısından önemli olduğunu söyledi.

NEDENLERİ SIRALANDI

Hürriyet’in ulaştığı belgenin tam adı "Stratejik ortaklığı karşılıklı güven temelinde daha ileriye götürme ve derinleştirmeyi amaçlayan vizyon belgesi". Belgenin neden oluşturulduğu ise yine belgede şöyle açıklanıyor:

Türk-ABD ilişkilerinin, "Stratejik ortaklık" çerçevesinde olduğunu ilk kez 1999 yılında dönemin ABD Başkanı Bill Clinton söyledi. Ancak bu ifadeye rağmen bunun ne anlama geldiğini hiçbir taraf ortaya koyamadı. Bundan dolayı iki ülke arasında mevcut olan ancak imzalanmamış "enhanced partnership (genişletilmiş ortaklık)" belgesi geçerliydi.

İki taraf "Stratejik ortak" olduğunu beyan etmesine rağmen ortada bir belge olmadığı için kimse ilişkilere bu çerçevede bakamadı. İlişkiler bundan dolayı hep konjonktürel gelişmelere bağlı kaldı.

İlişkileri bu anlayıştan kurtarmak için iki taraf arasında uzun süredir yürütülen görüşmeler sonrasında, "genişletilmiş ortaklık" gibi altında imza olmayan bir belge hazırlanması kararlaştırıldı.

Bu belge siyasi bir kağıt olacak. Toplam iki sayfadan oluşacak belgede, ekonomik işbirliğinin önemine de atıfta bulunulacak. "Türkiye-ABD ilişkilerinin el kitabı" olarak tanımlanan belgenin, hukuki olarak hiçbir bağlayıcılığı olmayacak. Belgenin, Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) ile de hiçbir bağlantısının olmadığı vurgulandı.

ANA BAŞLIKLARI

Terörle Mücadele: PKK ile mücadelede ABD, Türkiye ile yakın işbirliği içinde olurken, Türkiye de 11 Eylül sonrası aynı işbirliğini gösterdi. İki taraf da şu esnada uluslararası terörizmle mücadele konusunda sıkı işbirliği içinde. Bu işbirliği çabaları bundan sonra daha da ileriye götürülecek. Terörle mücadeledeki ortak anlayış muhafaza edilecek.

KİS ve Nükleer faaliyetle mücadele: Kitle İmha Silahları’nın (KİS) ve bu amaçlı nükleer faaliyetlerin yayılmaması konusunda iki taraf arasında var olan anlayış devam ettirilecek.

Bölgesel sıkıntıların giderilmesi: Her iki ülkeyi de yakından ilgilendiren Ortadoğu, Irak, İran, Suriye, Balkanlar, Kafkaslar, Kıbrıs, Türkiye-Yunanistan ilişkileri gibi konuları içeren bölgesel sorunların giderilmesinde işbirliğine önem verilecek.

Barışı koruma: Afganistan, Bosna Hersek örneklerinde olduğu gibi barışı koruma, idare ve devam ettirme operasyonlarında (KFOR, SFOR ve ISAF gibi) sıkı işbirliği sürecek.

Demokratik değerler: Demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, insan hakları, serbest pazar ekonomisi gibi değerlerin, bölgede (Bununla öncelikle Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Orta Asya kastediliyor) yaygınlaştırılması ve kitlelere benimsetilmesi.

AB: ABD, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması yolundaki desteğini daha da güçlü şekilde ortaya koyacak.

Enerji güvenliği: Başta Bakü- Ceyhan Petrol Boru Hattı olmak üzere enerji hatlarının güvenliğinde iki taraf arasındaki mevcut işbirliği daha da ileriye götürülecek. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler ileriye götürülecek.

**

Bu aslında AKP’nin tam teslim belgesi

Okan KONURALP/ANKARA
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bugün Washington’da açıklanacak ’Stratejik Vizyon Belgesi’nde Türkiye’nin hassasiyetlerinin yer almadığı yolunda kaygıları olduğunu söyledi.

CHP’yi izleyen muhabirlerle sabah kahvaltısında biraraya gelen Baykal, "Bunlar vizyon belgesini sessiz getiriyorlar. Belgede Türkiye lehine bir yaklaşım olsaydı hükümet bunu bas bas bağırarak duyururdu" dedi. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

KAYGILIYIM

Belgenin AKP’nin teslimiyet belgesi olduğu konusunda kaygılarım var. Çünkü, belge Türkiye’nin özellikle Ortadoğu politikasını, iki ülkenin ortak çıkarları yerine, bizzat ABD eksenine oturtmasının yolunu açacak, diye düşünüyorum. AKP, kendisi açısından ’düğmeye basılması’ korkusu yaşadığı için bu vizyon belgesini imzalayacak. Oysa bilinmelidir ki öyle basılacak bir düğme yok.

Anayasamızda Cumhurbaşkanının sorumsuzluğuna vurgu yapılıyor ve sorumlu olarak hükümet gösteriliyor. Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde, belediye başkanlığı dönemine ait icraatlarıyla ilgili olarak ortaya atılan iddialar nedeniyle yargılanabilecek mi? Cumhurbaşkanlığı öncesindeki icraatları nedeniyle Meclis tarafından Yüce Divan’a gönderilmesi halinde ne olacak? Gündüz mahkemeye çıkıp, akşam Köşk’te resepsiyon mu verecek? Anayasa Mahkemesi’nin boşalan üyeliğine üye atayacak ve sonra o üyenin karşısına çıkıp kendini mi savunacak? Böyle şey olur mu? Bana göre yargılanabilir cumhurbaşkanı. Şimdiye kadar hiçbir cumhurbaşkanı hakkında böyle Devlet Denetleme Kurulu raporlarına geçmiş iddialar yok. Bu durumun incelenmesi lazım.
|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)