ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
HPG'li cesetler tanınmayacak halde
28-03-2006   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

gundemimiz.com
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) düzenlediği operasyonda 24 Mart'ta Muş'un Şenyayla bölgesinde çıkan çatışma sonucu yaşamını yitiren 14 HPG gerillasından Bülent Tanışık (Eriş Amed), Muzaffer Pehlivan (Zafer), Fatih Çetin (Xemgin Amed), Mahmut Güler (Rojhat Amed), Abdullah Rükün (Berxwedan Garzan), Kenan Demir (Mervan), Hüseyin Kızıl (Kawa Adıyaman) ve İdris Sinet'in (Çekdar, Diyar) yakınları, cenazelerini Malatya Devlet Hastanesi Morgu'ndan aldı.

24 Mart'ta Muş'un Şenyayla bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 14 HPG gerillasından 8'inin cenazesi aileleri tarafından Malatya Devlet Hastanesi Morgu'ndan alındı. Cesetleri teşhis etmek için sırayla morga alınan ailelerden HPG'li İdris Sinet'in yakınları, teşhis ettikleri cesedi alarak Adana'ya doğru hareket etti.

Daha sonra Diyarbakır doğumlu Bülent Tanışık (Eriş Amed), Diyarbakır Lice doğumlu Muzaffer Pehlivan (Zafer), Diyarbakır Çınar doğumlu Fatih Çetin (Xemgin Amed), Diyarbakır Kulp doğumlu Mahmut Güler (Rojhat Amed), Batman doğumlu Abdullah Rükün (Berxwedan Garzan), Siirt doğumlu Kenan Demir'in (Mervan) yakınları morga girerek teşhiste bulundu.

Cesetler tanınmayacak halde
Adıyaman doğumlu Hüseyin Kızıl'ın ağabeyi kendisine gösterilen 2 cesetten kardeşini teşhis edemedi. Kızıl, cesetlerde hiçbir kurşun izi bulunmadığını, ikisinin de yandığını belirtti. Kardeşinin cesedini teşhis için Malatya Devlet Hastanesi Morgu'na alınan ve önce tüm cesetlerin fotoğraflarının gösterildiği Kızıl'ın yakınlarına daha sonra 2 ceset gösterildi. Kendilerine gösterilenlerden kardeşi Hüseyin Kızıl'ı teşhis edemediklerini belirten ağabeyi Necmettin Kızıl, hiçbir kurşun izinin bulunmadığı 2 cesedin de tümüyle yandığını söyledi. Bir sore sonra bir kez daha teşhis için morga giden aile, Kızıl'ı teşhis etti. Çocuklarını teşhis eden aileler cenazelerin birçoğunun tanınmayacak düzeyde yandığını belirtti.

Diyarbakır'a gönderildi
Sabahın erken saatlerden itibaren teşhis işlemi için hastaneye gelen aileler, teşhisten sonra dışarıya çıktıklarında sinir krizleri geçirdi. Gün boyu süren işlemlerin ardından 'Amed Amed şehitler sana emanet', 'Biji Serok Apo', 'Kürdistan faşizme mezar olacak', 'Şehid namirin' sloganları eşliğinde HPG'li Hüseyin Kızıl Adıyaman'a, diğer HPG'lilerin cenazeleri ise Diyarbakır'a doğru yola çıkarıldı.

Hastaneye akın ettiler
Morg önünde DTP Diyarbakır Merkez İlçe Başkanı Muhsin Altun, DTP Malatya İl Başkanı Kemal Çalgan, İHD Malatya Şube Başkanı Mahmut Uzun, Av. Ayla Akad'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi işlemlerin tamamlanmasını bekledi.

Aileler İHD'ye başvurdu
Öte yandan cenazeleri almak için Malatya'ya gelen gerilla ailelerinden İdris Sinet, Muzzaffer Pehlivan ve Hüseyin Kızıl'ın yakınları, çatışmada kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının araştırılması için İHD'ye başvurarak, hukuki destek talebinde bulundu.

Amed ve Batman'da çağrı
Amed ve Batman Demokratik Halk İnisiyatifi, Diyarbakır ve Batman'da bildiriler dağıtarak halka gerilla cenazelerine sahip çıkma çağrısında bulundu. 'Amed Demokratik Halk İnisiyatifi' imzasıyla Diyarbakır kent merkezinde dağıtılan bildirilerde, TSK'nin düzenlediği operasyonda yaşamını yitiren 14 HPG gerillasından Diyarbakır'a getirilecek 6 cenazeye dikkat çekildi. Cenazeleri sahiplenme çağrısı yapılan bildiride, şu ifadelere yer verildi: 'Savaşta ısrar eden güçler halkımıza karşı katliamlarını kimyasal silahlarla devam ettirmektedirler.

Son olarak Muş Şenyayla'da halkımızın kahraman evlatlarından 14 gerillanın katledilmesi ile sarsılmış bulunmaktayız. Acımız derindir. Bu katliamı şiddetle protesto etmek ve Kürt halkının yiğit direnişçilerine sahip çıkmak, tüm Kürt halkının ve Amed halkının onur borcudur. Bu amaçla 28 Mart günü, tam da tarihimizdeki kahramanlık haftasına yakışır bir şekilde, Amed'e gelen 6 şehidimize sahip çıkmak amacıyla tüm halkımıza o gün kepenglerini kapatma, işe gitmeme, cenaze törenine kitlesel bir şekilde katılma çağrısında bulunuyoruz.' Bildiride cenazelerin saat 10.00'da kaldırılacağı kaydedildi. Batman'da da Batman Demokratik Halk İnisiyatifi imzasıyla dağıtılan bildiride, yaşamını yitiren HPG'li Abdullah Rüküm (Berxwedan Garzan) için kentte düzenlenecek cenaze törenine katılım çağrısı yapıldı. Bildiride bugün yapılacak cenaze töreni için kepenklerin kapatılması, işe gidilmemesi ve kitlesel bir şekilde cenaze törenine katılması istendi. Diyarbakır'daki yapılan çağırıda yer alan ifadelerin aynısının yer aldığı bildiride, cenazenin saat 11.00'de İkiztepe (Gulbêreşk) Mezarlığı'nda toprağa verileceği kaydedildi. MALATYA - DİHA

**

HPG: KİMYASAL SİLAH KULLANILDI
HPG Anakarargah Komutanlığı, önceki gün Muş Şen Yaylası'nda 14 gerillanın yaşamını yitirdiğini doğruladı. Gerillaların kimliklerini açıklayan HPG, operasyonda TSK'nin kimyasal silah kullandığını kaydetti. Gerilla ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı dileyen HPG, tüm halkı gerillaların cenazelerini sahiplenmeye çağırdı.

HPG Anakarargah Komutanlığı önceki gün Şen Yaylası'nda yaşamını yitiren 14 HPG gerillasının kimliğini açıkladı. HPG, gerillaların kimyasal silahlarla öldürüldüğünü bildirdi. 10 bin asker ve korucuların katıldığı operasyonun ayrıntıları hakkında bilgi veren HPG, Kürt halkının gerilla cenazelerine sahip çıkması çağrısında bulundu.

HPG Anakarargah Komutanlığı açıklaması şöyle: '24 Mart'ta Muş Merkez, Kulp, Genç ve Solhan arasında bulunan Muş güneyi alanına Türk ordu güçleri tarafından HPG gerillalarına yönelik havadan ve karadan kapsamlı bir operasyon gerçekleştirilmiştir. Söz konusu operasyona Amed, Bingöl, Dersim ve Muş'ta bulunan Türk ordu güçlerine ait 10 bin asker ile Badıka ve Sêmalê köyü korucuları katılmıştır.

24 Mart sabah saat 06.00'dan itibaren Skorsky tipi on helikopter tarafından Serê Spi sırtları, Berbihiv, 15 Ağustos ve Geliyê Pirijman alınları yapılan indirmelerle tutulmuştur.

Aynı gün saat 10.00'da Türk ordu güçleri gerilla güçlerimizin bulunduğu kampa yönelmişlerdir. Bu yönelim sonucunda başlayan çatışma akşama kadar devam etmiştir. Gece de çatışmalar devam ederek şiddetlenince ordu güçleri başka yerlerden güç takviye etmiştir. Takviye olarak getirilen güçlerle kamp çevresinde çok sayıda çember atılırken, çatışmalar sabaha kadar devam etmiştir. Ertesi gün öğlen saatlerine kadar da çatışmalar devam edince Türk ordu güçleri kimyasal gaz ve ağır silahlar kullanmıştır. 25 Mart akşam saatlerine kadar süren bu operasyonda gelişen şiddetli çatışmalar ve kimyasal gaz kullanılması sonucunda 14 gerilla yaşamını yitirdi.''

HPG, operasyonda yaşamını yitiren gerillaların ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı dileyerek, 'Halkımızı her zaman olduğu gibi şehitlerini sahiplenerek bu durum karşısında sessiz kalmamaya çağırıyor, bizim de HPG olarak meşru savunma direnişimizi yükselterek, bunu cevapsız bırakmayacağımızı belirtiyoruz' dedi.

Gerillaların isimleri
Operasyonda yaşamını yitiren HPG gerillaların isimleri şöyle: 1985 Siirt doğumlu Kenan Demir ( Mervan) 1980 doğumlu Afrin doğumlu Reşit Ahmet (Mazlum Afrin), 1977 Diyarbakır doğumlu Bülent Tanışık (Eriş Amed), 1982 Adana doğumlu İdris Sinet (Çekdar Diyar), 1982 doğumlu Abdullah Rükün (Berxwedan Garzan), 1978 Muhabad doğumlu Kemal Tahazade (Aso Sablak), 1979 Kobani doğumlu Hamet Guli (Hamza Kobani), 1981 Lice doğumlu Muzaffer Pehlivan (Zafer), 1982 Çınar doğumlu Fatih Çetin (Xemgin Amed), 1982 Kulp doğumlu Mahmut Güler (Rojhat Amed), 1982 Sine doğumlu Arman Katurani (Rebin Ronahi), 1977 Kobani doğumlu Adnan Mahmut (Merxas Haki), 1978 Adıyaman doğumlu Hüseyin Kızıl (Kawa Adıyaman), 1979 Süleymaniye doğumlu Kawa ibrahim (Karker Civanro).

Cenazeler Malatya'ya götürüldü
Bu arada yaşamını yitiren 14 HPG gerillasının cenazelerinin otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu'na götürüldüğü bildirildi. BEHDİNAN - ANF

**

'KİMYASAL' NEDEN BEKLİYOR?

ENGİN ASLAN
Kimyasal silahların üretim ve kullanımını ceza kapsamına alan kanun tasarısı halen Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda bekletilirken, son dönemde Türk ordu güçlerinin HPG'ye yönelik operasyonlarda kimyasal gaz kullandığı iddiaları ise günden güne artıyor.

5 Ekim 2005'te TBMM'ye sevk edilen kanun tasarısı, her türlü kimyasal silah üretim, kullanım ve stoklanmasını ceza kapsamına alıyor. Tasarının dayanağını ise BM Sözleşmesi oluşturuyor. Türkiye 13 Ocak 1993'te imzaladığı, 'Kimyasal Silahların Geliştirilmesinin, Üretiminin, Stoklanmasının ve Kullanımının Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili BM Sözleşmesi'ni 1997'de Meclis'te kabul ederek taraf oldu. Sözleşme taraf ülkelerin yükümlülüklerini kendi Anayasal düzenlerine uygun biçimde yerine getirmesi için gerekli yasal düzenlemeleri zorunlu hale getirmesine karşın, Ankara 1997'den bu yana yasal bir düzenleme yapmadı. Özellikle 1990'lı yıllarda PKK'ye yönelik askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar gündeme geldi.

PKK uluslar arası kuruluşları göreve çağırmasına karşın, bu konuda bir araştırma yapılmadı. 12 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmesi için kimyasal silahların kullanımının yasaklanmasına dair bir kanun tasarısı hazırladı. Tasarı 5 aydır Meclis Ticaret ve Sanayi Komisyonu'nda görüşülmeyi bekliyor.

'Savaş yöntemi değil'
Tasarı kimyasal silahların geliştirilmesi, kullanılması ve stoklanmasını yasaklarken bazı istisnalar getiriyor. 'Yasaklanmamış amaçlar' olarak belirtilen bu istisnalar kanun tasarısında şöyle sıralanıyor: 'Sınai ve tarımsal nitelikli bilimsel araştırmalar, toksik kimyasal maddelere karşı korunmayla ve kimyasal silahlara karşı korunmayla doğrudan doğruya ilişkili olan amaçlar, kimyasal silahların kullanımıyla ilişkili olmayan ve kimyasal maddelerin zehirli özelliklerinin bir savaş yöntemi olarak kullanımına bağlı olmayan askeri amaçlar ile iç karışıklıkların bastırılması da dahil olmak üzere asayişin sağlanmasıyla ilgili amaçlar.' Yasaklanmamış amaçlar için kimyasal maddelerin geliştirilmesi, elde bulundurulması ve bununla ilgili tesis kurulmasını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın iznine bağlayan tasarı; yasaklı amaçlar dışında kimyasal silah geliştiren, üreten veya başkasına devredenlere 8, kullananlara ise, 15 yıl hapis cezası öngörüyor.

Yasaklı maddeler
Tasarının ekinde yasaklı toksik kimyasal maddeler arasında; kükürtlü, azotlu hardal gazları, siyanojen klorür, hidrojen siyanür yer alıyor. Ayrıca zehirli bir kimyasal maddenin üretimi sırasında rol oynayan kimyasal reaktandan oluşan prekürsörler de yasaklı maddeler kapsamına alınıyor.

PKK üzerinde mi deneniyor?
Günümüzde kimyasal silahlar özellikleri itibariyle, boğucu gazlar, kan zehirleyiciler, yakıcı gazlar (Halepçe'de kullanılan), sinir gazı (Tokyo metrosu saldırısında kullanılan) olarak sıralanıyor. Rüzgar, nem ve yağıştan etkilenebilen kimyasal gazlar, genelde havadan ağır oldukları için çukur yerlerde toplanma özelliğine sahip.

Bu tür maddelerin Cenevre Savaş Sözleşmesi gereğince kullanılması yasak olmasına karşın 'kimyasal saldırılara karşı koyma' adı altında el altından geliştirildiği biliniyor. TSK'nin HPG gerillalarının vücutlarında yanma ve kararma gibi belirtilere rastlanması, yakıcı gaz kullanıldığı şüphesini uyandırıyor. Bu da 'Üzerinde çalışılan kimyasal silahlar PKK üzerinde mi deneniyor?' sorusunu beraberinde getiriyor. İSTANBULBu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
Kaya: Kimyasal Silah İddiası Araştırılmalı, bianet.org, Basın Arşivi
Sağ yakalanan HPG'linin, öldürülüp yakıldığı ortaya çıktıBasın Arşivi
HPG'li ceset DNA testiyle tespit edilebildiBasın Arşivi
''Çatışma Ölümlerinde Otopsi Zorunluluk'', bianet.org, Basın Arşivi
''Ölen HPG'lilerden sadece ikisinde kurşun izi vardı''Basın Arşivi
Bahar operasyonlarında 35 terörist ölü ele geçirildi, Zaman, Basın Arşivi
Şırnak'ta 7 terörist ölü ele geçirildi, Milliyet, Basın Arşivi
Diyarbakır Savaş AlanıBasın Arşivi
DTP'den sağduyu çağrısıBasın Arşivi
Diyarbakır savaş alanına döndüBasın Arşivi
Asker anneleri: 'Acılarımız karşı karşıya değil'Basın Arşivi
Yüksekova'da protesto yürüyüşüBasın Arşivi
Diyarbakır savaş alanına döndü..., Milliyet, Basın Arşivi
Annelerin barış çağrısına Muş'tan ölüm haberiBasın Arşivi
16 gerillanın cenazesi ailelerine teslim edilmiyorBasın Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)