ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Türkiye-AB müzakereleri resmen başladı
04-10-2005 Hürriyet  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

"Straw, Türkiye’den yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi, dini ve temel özgürlükleri geliştirmesini, ordu üzerinde sivil denetimin artırılmasını ve Güneydoğu Anadolu’daki durumun geliştirilmesini istedi."
Türkiye 42 yıllık Avrupa Birliği macerasında en önemli dönemeçlerinden birini 3 Ekim’de Lüksemburg’da döndü. 3 Ekim Pazartesi gece yarısı düzenlenen hükümetlerarası konferansla Türkiye AB ile resmen tam üyelik müzakerelerine başladı.
İki güne yaklaşan pazarlıkların ardından Müzakere Çerçeve Belgesi’nin kabul edilmesiyle birlikte Türk heyeti gece geç saatlerde Lüksemburg’a geldi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ayağının tozuyla AB Dışişleri Bakanları, Dönem Başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile birlikte müzakerelerin açılış töreni niteliğindeki hükümetlerarası konferansa girdi.

STRAW: REFORMLARA DEVAM EDİN

Dönem Başkanı sıfatıyla konferansın açılış konuşmasını yapan Jack Straw, Türkiye’den reformlara devam etmesini isterken, Ankara’nın bu yöndeki çabalarını destekleyecekleri mesajını verdi. Straw, Türkiye’den yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi, dini ve temel özgürlükleri geliştirmesini, ordu üzerinde sivil denetimin artırılmasını ve Güneydoğu Anadolu’daki durumun geliştirilmesini istedi.

Straw’un konuşmasının ardından Olli Rehn ve Abdullah Gül kısa birer konuşma yaptı.

STRAW: SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Müzakerelerin resmen başlamasının ardından taraflar bir basın toplantısı düzenledi.

Straw burada basın mensuplarına seslenirken, "Bugün tarih yazdık" dedi. Straw, Lüksemburg ve Türkiye saati ile müzakerelerin başlangıcının gece yarısını geçtikten sonra başlamasına rağmen İngiltere saati ile konuşmaya 3 Ekim’de başladığını vurguladı.

Straw, AB Konseyi müzakerelerin 3 Ekim’de başlamasını istediğini hatırlatarak, "Sözümüzü tuttuk" dedi.

GÜL: TARİHİ DÖNEMEÇ

Jack Straw’un ardından söz alan Dışişleri Bakanı Gül, İngilizce olarak ”İleride Türkçe de AB dillerinden biri olacak” diye başladığı konuşmasını, Türkçe olarak sürdürdü. Türkiye-AB ilişkilerinin tarihinin 1963’e kadar uzandığını hatırlatan Gül, "Bu kadar uzun geçmişi olan sürecin içinde önemli ve tarihi bir dönemeci bugün gerçekleştirmiş olduk. Türkiye, AB ve tüm dünya için hayırlı olmasını temenni ederim" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un İngiltere'de henüz gece yarısı olmaması nedeniyle “müzakerelerin 3 Ekim'de başladığını” belirten sözlerine atıfta bulunan Gül, “Hükümetlerarası konferansın ilk toplantısı 3 Ekim'de başlamış oldu. Biz de AB'ye girdik, bu tip oyunları biz de öğrenmeye başlayacağız” diye konuştu.

KAZAN-KAZAN

Türkiye-AB ilişkilerinin tarihinin 1963 yılına kadar gittiğini hatırlatan Gül, “Bu kadar uzun geçmişi olan sürecin içinde önemli ve tarihi bir dönemeci bugün gerçekleştirmiş olduk. Türkiye, AB ve tüm dünya için hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Müzakerelerin başlamasını “kazan-kazan” anlayışı içinde değerlendirmek gerektiğini söyleyen Gül, Türkiye'nin üyeliğinden sadece Türkiye'nin değil, AB'nin ve dünyanın da kazançlı çıkacağını belirtti.

Türkiye'nin farklı niteliklere sahip bir ülke olduğuna dikkati çeken Gül, üyeliğin dünya huzuruna, barışına, farklı anlayışların daha iyi anlaşılmasına ve AB'nin küresel alanda daha fazla rol oynamasına katkıda bulunacağını kaydetti.

“REFORMLARI SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ”

Dışişleri Bakanı Gül, reformları sürdürmeye ve en iyi şekilde uygulamaya kararlı olduklarını söyledi. Gül, reformların yalnızca Türkiye-AB ilişkiler nedeniyle yapılmayacağını, Türk halkının görmek istediği değerlerin de aynı olduğunu belirtti. Gül, “Türk halkının arzularını yerine getirmek siyasi görevimizdir” diye konuştu.

Türkiye'nin 10 yıl sonra çok farklı olacağını kaydeden Gül, son üç yılda ekonomisi yüzde 26 oranında büyüyen bir ülkenin ekonomik potansiyelinin, genç nüfusu da göz önünde bulundurulduğunda çok önemli bir noktada olacağını belirtti. Gül, Türkiye'ye karşı bazı tedirginliklere sahip olanların düşüncelerinin de 10 yıl sonra farklı noktaya geleceğini kaydetti.

"AB DE SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMELİ"

Gül, Türkiye'nin üzerine düşenleri yerine getireceğini, kendi görevlerini yerine getiren Türkiye'nin AB'nin verdiği sözleri de yerine getirmesini bekleyeceğini belirtti.

“Yeni bir döneme girilmiştir” diyen Gül, “Müzakerelerin başarılı, sürdürülebilir bir anlayış içerisinde ve karşılıklı dayanışma gösterilerek gerçekleşeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

GÜL, STRAW'A TEŞEKKÜR ETTİ

“Bölgede çok sorunlar var, AB içine taşınan sorunlar var” diyen Gül, sözlerine, “Tüm bu sorunların kendi platformu içinde çözümü için büyük gayret göstermek gerektiğine inanıyoruz” diye devam etti.

Yeni süreçte Türkiye ile AB'nin daha da yakınlaştığını ifade eden Gül, işbirliğinin daha iyi bir noktaya geleceğine inandığını kaydetti. Gül, Türkiye'nin AB sürecine çok sayıda hükümet, lider, aydın ve gençlerin destek verdiğini kaydederek, “Bu büyük desteğin devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Gül, sürece büyük destek veren AB dönem başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw'a da teşekkür etti.

“TÜRKİYE İSTEDİĞİNİ ALMIŞTIR”

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Aralık zirvesinin ardından yaptığı, “İstediğimiz her şeyi alamadık, ama başardık diyebilirim” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, son gelişmeleri değerlendirmesini sorması üzerine Gül, Türkiye'nin istediğini aldığını kaydetti.

Gül, “tam üyelik mi, yoksa bunun dışında başka bir şey mi olacak” noktasının Türkiye için önemli olduğunu belirterek, “Türkiye istediğini almıştır, tam üyelik perspektifi açıktır, bir alternatif söz konusu değildir” diye konuştu. Gül, Türkiye'nin müzakere süreci içinde iyi bir performans göstereceğine ve günü geldiğinde ortaklık anlaşması yapılacağına inandığını da bildirdi. Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BAŞKA ÜYELER DESIKINTILARLA KARŞILAŞTI"

“Bu işler zor işlerdir, kolay değildir. Zaman zaman sıkıntılar hep olacaktır, ama bunlar aşılacaktır da. Bunların sadece Türkiye'nin başına geldiğini zannetmeyin. Diğer ülkeler de müzakere süreci içinde aynı sıkıntılarla karşılaştı, ama bu zorlukların sonucu iyidir. Daha birkaç sene önce müzakere yapan şimdiki üyelerin önceki ve sonraki hallerine bakarsanız halkları için ne kazanımlar elde edildiğini görürsünüz.”

Fransa'nın Türkiye'nin durumuna 2006 yılında yeniden bakılacağına ilişkin bir açıklama yaptığının belirtilmesi üzerine Gül, bazı yetkililerin kendi iç kamuoylarına yönelik açıklamaları olabileceğini bildirdi. Gül, müzakere süreci çerçevesinde birçok kontrol mekanizması bulunduğunu hatırlatarak, bunların hepsinin bilindiğini, hiçbir zaman ”otomatik üye olacağız” anlayışı içinde olmadıklarını kaydetti.

“AVRUPA'NIN ÇİN'İ”

Gül, bu nedenle reform paketlerini en iyi şekilde uygulamaya devam edeceklerini belirterek, “Eğer kararlı olmazsak tabii ki yol almamız yavaş olur. Ama kararlı olursak, bunları kendi halkımız için arzu edersek, daha süratli gideriz” dedi. Gül, Türkiye'nin bu hızıyla çok farklı bir ülke olacağına inandığını, herkesin Türkiye'ye “Avrupa'nın Çin'i” olarak baktığını bildirdi. Gül, Türkiye'nin üzerine düşenleri yaparken bunun aynısını AB'den beklediklerini de kaydetti.

Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin 2014 yılında sonuçlanmasını gerçekçi bulup bulmadığının sorulması üzerine Gül, Türkiye'nin 10 yıldır Gümrük Birliği'ne üye olduğunu, birçok konunun zaten halledildiğini, ancak bir acelelerinin de bulunmadığını belirtti.

TSK'NIN ÖNEMİ

Gül, her şeyi pekiştirerek yürümekten yana olduklarını belirterek, “İnanıyorum ki günü geldiğinde üyelik de olacaktır. O zaman zaten bugün tereddütleri olan birçok ülkenin kamuoyu farklı bakacaktır” dedi.

Bakan Gül, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un hep Türkiye'nin AB'ye savunma açısından kazanımına dikkat çektiğinin hatırlatılması üzerine de, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu, silahlı kuvvetlerinin önemini sadece kendilerinin değil herkesin bildiğini, bununla da gurur duyduklarını kaydetti. Gül, AB'li yetkililerin, şimdi AB üyesi olan ülkelerin güvenliğini de o dönemde Türkiye'nin sağladığını hatırlatmış olabileceklerini kaydetti.

KIBRIS-YUNANİSTAN

Kıbrıs'a ilişkin bir soru üzerine de Gül, şunları kaydetti:

“Bununla ilgili görüşümüz gayet açık. Türkiye'nin pozisyonu neyse odur, bir değişiklik söz konusu değildir, bunu herkes biliyor. Ada'da iki ayrı gerçek vardır, bu bir gerçektir. Bizim bütün arzumuz kalıcı bir çözümdür. Bunun için uğraşmak gerekir, bunun yeri de BM'dir. Dolayısıyla Türkiye olarak bu sorun çözülsün isteriz. Kapsamlı bir çözüm ortaya çıksın ve Türkiye, Yunanistan, birleşmiş bir Kıbrıs, bütün Doğu Akdeniz işbirliğinin en iyi göstergesi olsun isteriz. Türkiye düşmanlıklar peşinde değildir, ama haksızlıklara da ne pahasına olursa olsun hiçbir zaman boyun eğmez. Kapsamlı çözüm için yapılması gerekenleri yapmış bir ülkeyiz, Kıbrıslı Türkler de yaptı bunu. Umarım bu yönde çabalar artar, AB de gayret sarf eder, şimdi sıra ona gelmiştir.”

"AVUSTURYA İLE İLİŞKİLER GAYET İYİ"

Müzakere Çerçeve Belgesi'nin 7. paragrafına ilişkin soru üzerine de Gül, belgeler ortaya çıkınca her şeyin görüleceğini belirterek, belgenin kapak sayfasında bütün üyelerin katılımı ile yapılan bir açıklama bulunduğunu, bunun AB Müktesebatı'nın bir parçası olduğunu kaydetti.

Gül, Avusturya'ya ilişkin soru üzerine de, iki ülke ilişkilerinin gayet iyi olduğunu, ilişkilerin daha da gelişmesini istediklerini kaydetti. Bunda Avusturya'nın da çıkarı olduğunu söyleyen Gül, “Belki ortada kamuoyunun tedirginlikleri olabilir, ama onlar da görecekler ki Türkiye AB için bir kazanımdır” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili sorunlara ilişkin soru üzerine de Gül, Türkiye'nin Yunanistan'a karşı kötü bir davranışının bulunmadığını, aksine tek taraflı olarak vizeleri kaldırdığını bildirdi. İki ülke arasında karşılıklı ziyaretler olduğunu ve ilişkilerin giderek daha da geliştiğini kaydeden Gül, herkesin iki ülkeyi kışkırtmaya değil, sorunların çözümü yönünde teşvik etmeye çalışması gerektiğini ifade etti.
Saadet ORUÇ/LÜKSEMBURG (DHA)
-------------------------------------

Piyasa AB ile coştu
Türkiye'nin, AB ile müzakerelere başlaması, piyasada doping etkisi yarattı. Borsa, tarihi seviyeleri olan 35 bin puanın üzerine çıktı. Dolar 1,33 YTL'ye inerken bono faizi yüzde 15'in altında bulunuyor.

Türkiye için tarihi bir gün yaşanıyor. 3 Ekim ile birlikte Türkiye'nin 42 yıllık AB rüyası gerçekleşiyor. Bu gelişme piyasalar üzerinde büyük bir heyecan yarattı.

Güne alımla başlayan Borsa, hızlı bir yükseliş kaydederek ilk kez 35 bin puanın üzerine çıktı. Birinci seansın ilk dakikalarında 35 bin 509 puana çıkarak zirve yapan Borsa'ya zaman zaman kar satışları geliyor.

Dövizde dünkü yükseliş hareketi yerini satışa bıraktı. Serbest piyasada dolar 1.3380, euro 1.5980 YTL'den güne başladı. Dolar tekrar 1,33 YTL seviyesine indi. Bankalararası piyasadaki dolar kotasyonlarında alışta en düşük fiyat 1,3290 YTL, en yüksek fiyat 1,3330 YTL, satışta en düşük fiyat 1,3340 YTL, en yüksek fiyat 1,3380 YTL düzeyinde bulunuyor. Uzmanlar, dövizdeki gerilemenin sürmesi halinde Merkez Bankası'nın müdahale yapabileceğini belirtiyorlar.

Bono piyasasında da gerileme yaşanıyor. Bileşik faiz yüzde 15'in altına indi. En çok işlem gören 9 Mayıs 2007 vadeli tahvilin basit faizi yüzde 15.29, bileşik faizi yüzde 14.66 oldu. Bu tahvilin, dünkü kapanışında basit faizi yüzde 15.94, bileşik faizi ise yüzde 15.26 olarak gerçekleşmişti.


(Hürriyetim)
Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
AP: Türkiye'de şok edici işkence var, Hürriyet, Basın Arşivi
Rehn: Reformlara asılın, Radikal, Basın Arşivi
İşçinin ümidi Avrupa, Radikal, Basın Arşivi
Erken seçim!-C.Ülsever, Hürriyet, Gündem Yazıları
Muhalefete göre Müzakere Belgesi tuzak dolu, Zaman, Basın Arşivi
DTH: CHP geri ve provokatif, Radikal, Basın Arşivi
3 Ekim ve yargısız infazlar-H.ÖndülGündem Yazıları
Askeri bando AB'ye bozuk çaldı!, Milliyet, Basın Arşivi
Gül rest çekti: Onaysız uçuş yok, Radikal, Basın Arşivi
AP'den Türkiye'ye 'Ermeni' koşulu, Hürriyet, Basın Arşivi
'AB çerçeve belgesi rahatsızlık verici', Hürriyet, Basın Arşivi
Türkiye-AB ilişkileri Kronoloji 1959-2000Döküman Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)