ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Köylüleri Bolu Komando Tugayı kaybetti
04-01-2005 Özgür Politika  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

1994 tarihinde Dersim'de kaybolan 7 kişi hakkında Türkiye Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun 'örgüt tarafından rehin alındı' şeklindeki açıklaması, HPG tarafından yalanlandı. HPG, köylülerin Bolu Komando Tugayı tarafından kaybedildiğini açıkladı.

MHA/BEHDİNAN
Halk Savunma Güçleri (HPG), 1994 yılında Dersim'de kaybolan 7 köylüye ilişkin Türkiye Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun (İHK) "Örgüt tarafından rehin alındı" şeklindeki açıklamasını yalanladı. Köylülerin 'vurucu' ve 'katliamcı' olarak nitelenen Bolu Tümen Tugayı'nın yürüttüğü operasyonlar sırasında kaybedildiğini belirten HPG, olayın ardından misilleme eylemi olarak Ovacık'ın Mercan Karakolu'na yönelik eylem düzenlendiğini ve 30'a yakın özel tim ve askerlerin öldürüldüğünü hatırlattı.

Dersim'in Gökçek Köyü Mirik mezrasındaki kayıp köylülerle ilgili Süleyman Işık'ın akrabalarının akıbetlerinin incelenmesi için Türkiye Meclisi'ne yaptığı başvuruya, dönemin İKH Başkanı ve Kırşehir milletvekli Sabri Yavuz imzasını taşıyan 27 Aralık 1994 tarihli cevabi yazıda şu yanıt verilmişti: "Kutuderesi operasyonunda ağır kayıplar veren örgütün, bu 2 hane efradını rehin aldıkları ya da ihbar ettikleri düşüncesi ile yanlarında götürdüklerinin değerlendirildiği belirtilmektedir."

50 kayıp ve toplu mezarlar
HPG tarafından yapılan açıklamada, 1994 yılında üst düzey yönetici ve sorumlular ile Basın İrtibat Merkezi (BİM) arasında yapılan konuşmaların raporlarının bulunduğu kaydedildi. Ekim ve Eylül 1994 yılında yürütülen askeri operasyonlarda Bolu Komando Tugayı'nın sivillere yönelimlerinin yoğunluklu olduğunu kaydeden HPG, yapılan araştırma ve konuşmalarda o dönem içerisinde Dersim genelinde 50 dolayında kişinin kaybedilerek öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada, Kutudere bölgesinde köylerin yakıldığını hatırlatarak şunlar kaydedildi: "Güçlerimiz tarafından köylülerin katledilmesi gibi bir durum söz konusu değildir, böyle bir şey uydurmadır. O dönem genel bir operasyon oldu. Sadece o alanda değil, Dersim'in genelinde böyle bir şey vardı. TSK bizim faaliyetleri gerekçe göstererek köylüleri kaybetmiş. Sonra bazılarının cesetleri bulundu, diğerlerinden haber alınamadı. Söz konusu köylülerin bizim tarafımızdan kaçırılıp katledildiğine dair iddialar tamamen düzmecedir."

1994 yılında çok sayıda köyün boşaltıldığına da dikkat çekilen açıklamada, "Sadece Kutudere çevresinde değil, Hozat, Mazgirt, Ovacık, Nazmiye gibi birçok yerde askerlerin operasyonlarla köyleri boşalttığı bir süreçtir. Diğer yerlerde de böyle benzer birçok faali meçhul cinayetler, söz konusu tugay tarafından işlendi. Yöre halkı tarafından da bunlar biliniyor" denildi.

Kayıplar anısına Karakol basıldı
Türk ordusu tarafından köylülere yönelik operasyonun ardından Ovacık'ta bulunan Mercan Karakolu'na misilleme eylemlerinin gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bizim köylüleri öldürmemiz için herhangi bir neden yok. Ajanlık, işbirlikçilik ve benzeri durumlar da söz konusu değil. Kendileri tamamen yoksul, yurtsever, demokrat insanlardır. Bunları yöre halkı da biliyor. Zaten bu insanların katledildiği duyulur duyulmaz, Ovacık'ın Mercan Karakolu'na yönelik bir misilleme eylemi gerçekleştirildi. Orada da 30'a yakın özel tim ve asker öldürüldü. Bu eylem Mirik'te katledilen halktan insanlarımız anısına gerçekleştirildi. Eylül ayının sonu Ekim ayının başlarında da Mercan Karakolu'na yönelik bir eylem gerçekleştirildi. Burada da askerlerin çok sayıda kaybı oldu. Zaten bu eylemden sonra da Mercan Vadisi benzer şekilde devlet tarafından boşaltıldı."

Bolu Komando Tugayı'nın bölgede yürütülen askeri operasyonların "vurucu", "katliamcı" güçlerinden biri olduğu kaydedilen açıklamada, "Gerillaya ve askeri güçlere güç getirmeyip de daha çok halktan, sivil insanları katletmeyi kendi önüne görev koyan, yine doğaya zarar veren, ormanları yakan bir tugaydı. Bu yönüyle ön plana çıkmıştır. 1994 yazı boyunca, araziyi tutma temelinde, adeta bir işgal havasıyla, ikinci bir 38'i Dersim'e yaşatma parolasıyla, Dersim'deki operasyonların en aktif, yürütücü güçlerinden biriydi" denildi.

'Dehşet tugayı' 11 köylü kaybetti
Bolu Komanda Tugayı ve Kayseri Hava İndirme Tugayı'nın, özel eğitim gördükleri için genel operasyonlara öncü düzeyde katıldığı vurgulanan açıklamada, bu gücün gerçekleştirdiği olaylar şöyle aktarıldı: "Bu kuvvetlerin sayısı 50 bini buluyordu. Bunlar 1994 operasyonlarına hazırlık amaçlı kurulmuştu. 1994 yılındaki tüm operasyonları bu güçler yürütmüştür. 1993 yılında Muş'un güneyine yönelik operasyonu geliştiren de aynı tugaydı. Bu operasyon esnasında da 11 köylü kaybolmuştur. Aynı katliamlar orada da yapılmıştır. Katledilenlerin çoğu Badıkalı'ydı. Ardından 1994 yılındaki büyük operasyonda da Amed'de 30 yurtsever köylüyü katleden de aynı tugaydır. Bu köylülerin de cenazeleri halen bulunamamıştır."

'Gerillalar toprağa verdi'
Türk ordusu tarafından toplu bir şekilde öldürülen köylülerin, gerillalar tarafından toprağa verildiği ifade edilen açıklamada şunlar aktarıldı: "O süreçte toplu gruplar halinde katledilen yurtseverler vardır. Bu konuda yerel kaynaklardan ve bazı kuruluşların belgelerinden başvurulup bilgi alınabilir. Bir toplu mezardan da bahsedilebilir. Yani katledilenlerin cenazelerinin ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Ne kadar cenaze bulunduğunu tam olarak bilmiyoruz ama bu noktada da bazılarının cenazeleri bulunmadı. Bazıları da bilinçli olarak bırakılmıştı. Hata bazı yurtseverlerin cenazelerini bizim arkadaşlar defnetmişlerdir. Bu tür uygulamalar o süreçte, özellikle de Eylül ve Ekim aylarında yoğunca geliştirildi."


Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
Mendi, 7 köylünün ölümünden AİHM'de yargılanıyorBasın Arşivi
Mahkeme ''terörist çatışma'' dedi, AİHM mahkum etti, bianet.org, Basın Arşivi
Yargısız infaz mahkeme yolundaBasın Arşivi
AKP’li vekil, Bolu tugayını şikayet etti, Hürriyet, Basın Arşivi
Tunceli kayıpları Meclis'te, Radikal, Basın Arşivi
Bolu Tugayı'nın cinayetleri AİHM'de mahkum oldu, Özgür Politika, Basın Arşivi
Çocuklarım gözlerimin önünde öldürüldü, Özgür Politika, Basın Arşivi
Her taşın altından Bolu Tugayı çıkıyor!, Özgür Politika, Basın Arşivi
1995 HRW Raporundan Bugüne Yanıtsız Sorular, bianet.org, Basın Arşivi
Kaç sefer yaptınız Paşam?Basın Arşivi
Yine 'dehşet tugayı', Özgür Politika, Basın Arşivi
İşte 'efsane paşa!', Özgür Politika, Basın Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)