ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Savunma sanayiinin dört devi gücünü birleştiriyor
03-11-2004 Zaman  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

Savunma Sanayii, yeniden yapılanma projesi çerçevesinde aynı sektörde faaliyet gösteren 4 büyük şirketi birleştirme kararı aldı.
Projenin onay alması ile birlikte elektronikte ASELSAN, havacılık sektöründe TAI, yazılım alanında HAVELSAN ve füze imalatında faaliyet gösteren ROKETSAN ‘holding’ çatısı altında işbirliğine gidecek. 30 yıllık bir süreç içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yüzde 25’lik ihtiyacını karşılar hale gelen Türk Savunma Sanayii son 10 yıldır kapasitesini artıramadı. Sektördeki büyümenin gerçekleşmesi için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tasarım ve teknoloji yatırımı gerekiyor. Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra oluşturulan Türk Savunma Sanayii’nin yeniden büyümeye başlaması için tasarım ve teknoloji yatırımlarını ‘sihirli eşik’ olarak tanımlıyor. Zaman’a konuşan Bayar, Türk savunma sanayiinde faaliyet gösteren şirketlerin kapasitelerinin büyük düşünmeye ve dev yatırımlar yapmaya imkan vermediğinden yakınarak, “Sektörün en büyük şirketi 250 milyon dolarlık cirosu ile ASELSAN. Bu şartlarda kurumun, dünyanın 3-4 milyar dolar ciroya sahip savunma devleri ile rekabet edebilmesi kolay değil.” diyor.

Savunma Sanayii’nin yeni patronu Bayar, geride kalan 30 yıllık süreci ‘üretim projeleri’ dönemi olarak özetliyor. Bayar’a göre F-16, CASA gibi gurur duyduğumuz projelerin hepsi aslında yabancı tasarımların ortak üretim adı altında Türkiye’de üretilmesi. Fakat bugüne kadar yapılan projeleri küçümsememek gerekir. Bu sayede sektör birçok alanda kabiliyet kazandı. Yetersiz de olsa üretim altyapısı oluştu.

Türk Savunma Sanayii’nin, TSK’nın ihtiyacının ancak yüzde 25’ini karşılayabildiğinin altını çizen Bayar, stratejik bir karar alma noktasına nasıl gelindiğini şöyle özetliyor: “Yüzde 25 sihirli bir eşik aslında. Geçmişteki üretim projeleri ile ulaşabileceğiniz yer orası. Ürün tasarımına girmediğiniz sürece kalacağın yer yüzde 25. Türkiye’de gerek otomotiv, elektronik, gemi inşaatı, yazılım gibi genel sanayi belirli bir teknoloji aşamasına geldi. Hem de savunma sanayiinde ciddi bir altyapı oluştu. Bundan sonra kendi tasarımlarımızı yapma riskini alabilmeliyiz.”

Müsteşar Bayar, tank dahil kara araçlarının tamamında, deniz platformlarının çoğunda tasarım yapılabileceği görüşünde. Hava araçları tasarımı için ise henüz erken. Savaş ve nakliye uçaklarını farklı bir modelle ele almak istiyor. Bayar, Geleceğin Nakliye Uçağı (Future Large Aircraft-FLA) A-400 ve Geleceğin Savaş Uçağı (Joint Strike Fighter-JSF) projelerinde olduğu gibi birçok ülkenin ortak katılımı ile gerçekleştirilen projelere girilmesi gerektiğine inanıyor. Sistem bazında komuta kontrol bilgi sistemlerinin hepsinin Türkiye’de yapılabildiğini belirten Bayar’a göre, “hiçbirinde dışarıya gitmeye gerek yok”.

Bu noktada cevap aranması gereken bir başka soru ise ‘Türkiye kendi iç pazarında yeterli ölçekte mi?’ Bayar bu sorunun cevabını verirken Türkiye’yi savunmaya ayırdıkları bütçeleri aynı olan Güney Kore, İsrail ve İspanya gibi ülkelerle kıyaslıyor. Türkiye ve söz konusu ülkelerin savunma bütçeleri 10 milyar dolar civarında. Dört ülkenin savunma tedarikleri de aynı; 3 milyar dolar. Türkiye 3 milyar dolarlık bir alım hacmi ile TSK’nın ihtiyaçlarının yüzde 25’ini karşılarken, İsrail, İspanya ve Güney Kore gibi ülkelerde bu oran yüzde 50-80 arasında. Bayar’ın birkaç hafta önce ziyaret ettiği G. Kore ile ilgili izlenimleri şöyle: “Bizim yapmayı düşündüklerimizin hepsini yapıyorlar. Kendi tanklarını, güdümlü füzelerini geliştiriyorlar. Aynı zamanda işe başlamışız, ancak takvim olarak bizden on sene ilerdeler. Aynı parayı harcamışız. Ancak son on senede onlar kendi tasarımlarını yapmış.” Bayar, bu düşüncelerini gerçekleştirebilmek için ‘Savunma Sanayi Yeniden Yapılandırma Projesi’ni başlatmış. Proje, özünde savunma şirketlerinin birleşmesini ve dünyanın güçlü savunma şirketlerine karşı rekabette başarılı olmayı taşıyor. Avrupa ve ABD’de son 10-15 senelik süreçte benzer bir yapılanma yaşanmış. Bugün Avrupa’da savunma sektöründe BAE, Thales ve EADS, ABD’de de Boeing, Lockheed Martin ve Raytheon savunma projelerinde ana yüklenici konumunda. Diğer şirketler bunların taşeronları. Böylece dünyaya altı tane dev savunma sanayii şirketi çıktı. Bayar, bu savunma devlerinin en küçüğünün cirosunun 5-6 milyar dolar civarında olduğunun altını çiziyor.

Elektronik ve aviyonik konusunda söz sahibi ASELSAN’ı, uçak konusunda TAI’yi, yazılım konusunda HAVELSAN’ı ve füze konusunda ROKETSAN’ı bir araya getirmeyi amaçlayan Bayar, düşündükleri modeli ise şu sözlerle anlatıyor: “Şu anda bir karar sürecindeyiz. Ön çalışmalar bittikten sonra konu Savunma Sanayii İcra Komitesi’ne gelecek. Çünkü sonuçta bu şirketlerin sermayedarı ya biziz ya da Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı, yani sermayedar devlet. Biz kendi evimizi düzene sokuyoruz. Bir holding modeli üzerinde çalışılıyor. Şirketler arasında etkin bir çalışma düzeni oluşması ve entegrasyonun sağlanması ise holding çatısı altında mümkün görünüyor. Yani projelerde işbirliği sağlayacak, atıl kapasite oluşturacak aynı tür yatırımları önleyecek bir model üzerinde çalışılıyor.”

UÇAK ÜRETİMİ VE TASARIMI TAI’NİN İŞİ

Türkiye'de hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında teknoloji merkezi konumunda. Şirketin büyük hissedarları arasında Türk Uçak Sanayii (yüzde 49), Lockheed Martin of Turkey (yüzde 42), General Electric International (yüzde 7) bulunuyor. Firmanın, Ankara'da, 2 milyon 300 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu modern bir döner ve sabit kanatlı uçak üretim tesisi var. Parça imalatından uçak montajı, uçuş testleri ve teslimine kadar son derece geniş üretim kabiliyetlerine sahip.

ANADOLU ROKETİ ULUSAL ENVANTERE GİRDİ

Tükiye'de ulusal roket ve füze teknolojisinin kazanılmasını sağlamak ve ürünleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına sunmak amacıyla 1988'de kuruldu. İlk görevi Avrupa Stinger ortak üretim programında, bu füzenin fırlatma ve uçuş motorlarının üretim sorumluluğunu üstlenmek oldu. Tamamen ROKETSAN tarafından, Türk mühendis ve teknisyenlerince tasarımlanan, geliştirilen ve üretilen T-122 Sakarya Silah Sistemi, TR-122 artırılmış menzilli topçu roketi mızrak ve TR-107 artırılmış Menzilli Topçu Roketi Anadolu, 1996 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ulusal silah sistemi oldu.

ASELSAN’IN CİROSU 250 MİLYON DOLAR

Başlangıçta TSK'nın haberleşme sistemleri ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan ASELSAN'ın yüzde 83,158 hissesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait. Askerî ve sivil haberleşme sistemleri, elektronik harp, radar ve komuta kontrol sistemleri, güdüm sistemleri, elektro-optik sistemler, güvenlik sistemleri, otomasyon sistemleri konularında faaliyet gösteriyor.

ORDU’NUN YAZILIM SİSTEMİ HAVELSAN’IN

Tamamına yakın sermayesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olan HAVELSAN'ın alanı yazılım. Firma, bilgi teknolojileri ve bilgi yönetim sistemleri, simülasyon sistemleri ve teknolojileri, elektronik harp sistemleri, deniz muharebe sistemleri, aviyonik sistemler ve elektronik güvenlik sistemleri alanlarında üretim yapıyor.

Almanya tankları modernize etmek istiyor
Savunma Sanayii Müsteşarlığı son zamanlarda gündeme gelen Almanya’dan Leopard-2 tank alımının ihtiyaçtan kaynaklandığını açıkladı. Alımın planlı olduğu belirtilerek, Modern Tank İhalesini iptal edilip bu konuda tedarikin 2012’ye bırakıldığı bildirildi. Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, “2004-2012 arasında sekiz sene var. Burada bir ara çözüme ihtiyaç duyduk. Almanya’nın elinde fazla tanklar var. Biz düşük maliyetle hibe ile almak istiyoruz. Almanya ise tankları modernize edip vermek istiyor. Öyle olunca fiyatlar yukarı çıkıyor.” diyor.03.11.2004
Erkan Acar
Ankara

Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
Türk Telekom ve Havelsan'dan stratejik işbirliğiBasın Arşivi
Savunma Sanayii açık oturumunun düşündürdükleri-L.SarıibrahimoğluGündem Yazıları
Savunmada dev atılım, Yeni Safak, Basın Arşivi
Büyükanıt: ''Ordu küçülecek'', Sabah, Gündem Yazıları
MKE şanslı yabancı ortağa hazırlanıyor, Yeni Safak, Basın Arşivi
Savunma sanayi projeleri ''yerli''lereBasın Arşivi
Boeing ortaklığı büyütmek istiyor, Sabah, Basın Arşivi
TSK’nın helikopterlerini Aselsan modernize edecek, Zaman, Basın Arşivi
IDEF 2005 Savunma Sanayi Fuarı açıldı, Sabah, Basın Arşivi
Gönül:'Savunma harcaması şeffaf olmalı'-F.Bila, Milliyet, Gündem Yazıları
''Savunma sanayiinde sıçrama bekliyoruz'', Sabah, Basın Arşivi
MİLGEM projesinin ilk gemisi, Sabah, Basın Arşivi
TSK Vakıfları ticaret yapabilir mi?, Radikal, Gündem Yazıları
Pentagon İsrail'i JSF'den çıkardı, Sabah, Basın Arşivi
Otokar ihracattaki daralmayı zırhlı araç siparişiyle aşıyor, Zaman, Basın Arşivi
BMC, savunmada dünyayla yarışıyorBasın Arşivi
Vestel savunma sanayiine girdiBasın Arşivi
İtalya: TAI'yi alalım Avrupa savunma üssü olun, Hürriyet, Basın Arşivi
ABD, teknoloji transferini neden engelliyor ?Basın Arşivi
Yeşiller'den Türkiye'ye silah satışına yeşil ışık!Basın Arşivi
TAI’nin ortak olduğu A400'ler 2007’de uçacak, Zaman, Basın Arşivi
MDD'de değişim yok! -O. SönmezGündem Yazıları
Savunmada Türk tasarımına ağırlık veriliyor, Hürriyet, Basın Arşivi
Sıfırı pahalı ‘ikinci el’ tank alıyoruz, Hürriyet, Basın Arşivi
Büyükmıhçı: 'Tank ve Bomba Yetmez, Helikopter Üreteceğiz', bianet.org, Basın Arşivi
TAI'nin savaşan 'kuşları' artıyor, Radikal, Basın Arşivi
Türk savunma sanayisine Pentagon engeli, NTV, Basın Arşivi
Müşerref: Bunlar bizi aptal yerine koyuyor, Yeni Safak, Basın Arşivi
Erdoğan: Savaş gemilerimizi yapmaya mecburuzBasın Arşivi
'Kendi tankını yapmamak ayıp', Yeni Safak, Basın Arşivi
TSK'nin Modernizasyon Programının Bir Değerlendirmesi, Gülay Günlük Şenesen, Döküman Arşivi
Silahlansak da mı büyüsek, silahlanmasak da mı büyüsek? -O. Sönmez, Yavuz Oğuz, Gündem Yazıları


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)