ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
'Türk devleti faili meçhulleri açıklasın'
30-03-2004 Özgür Politika  Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

ÖMER TUR/DİHA/MARDİN
Mardin'in Sürgücü Beldesinde 1994 yılında gözaltına alınıp kaybedilen Menduh Ökmen'in kardeşi Fikri Ökmen ve eşi Hamide Ökmen, 'Ülkede Özgür gündem gazetesinde yayınlanan 'Devletin Kadrolu Celladı Anlatıyor' adlı yazı dizisinde anlatılan olayların benzerinin kendi kocasının da başına geldiğini söyledi. 4 çocuğuyla eşini bekleyen Hamide Ökmen, "Eşim 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ancak Mardin'de serbest bırakılan eşim sivil giyimli 3 kişi tarafından Beyaz Reno marka bir otomobilin içerisine konularak bilinmeyen bir yere götürüldü ve o günden sonra kendisinden hiç bir haber alamadık" dedi.

Sürgücü Jandarma Karakolu tarafından 1994 yıında "ifaden var" denilerek karakola çağrılan ve burada gözaltına alınarak Savur Jandarma Komutanlığı'na götürülenen Menduh Ökmen, daha sonra Mardin İl Jandarma komutanlığına götürülerek 16 gün sorguda kaldı. Abisinin Mardin'de Savcılığa çıkarıldıktan sonra serbest bırakıldığını belirten Ökmen, "Savcılıkta serbest bırakılan abim savcılık çıkışında sivil giyimli 3 kişi tarafından tekrar Mardin İl Jandarma Komutanlığı'na götürüleceği gerekçesiyle gözaltına alındı. Direnmemize rağmen abim Menduh Ökmen bu 3 kişi tarafından Beyaz Reno marka bir otomobilin içerisine konularak götürüldü. Burada bize bir hafta gözaltında kaldığı söylenildi, ancak bir daha abimden hiç bir haber alamadık" dedi.

'Hayatta olup olmadığını bilmiyoruz'
Abisi Menduh Ökmen "gözaltında kaybedildikten sonra" Mardin Savcılığı'na, Mardin Valiği'ne ve OHAL Bölge Valiliği'ne başvuruda bulunduklarını belirten Ökmen, ancak hiçbirinden cevap alamadıklarını söyledi. Ökmen, Ülkede Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan "Devletin Kadrolu Celladı Anlatıyor" adlı yazı dizisindeki anlatılanlar ile kendi abisinin başına gelen olayların bir çok benzer olduğunu ve bu yüzden hukuki yardım alabilmek için İHD'ye başvuruda bulunduklarını belirtti.

Ökmen, kardeşinin de birçok insan gibi kaybedildiğini belirterek, devlet yetkililerinden kendilerine gereken cevabı vermeleri için beklediklerine dikkat çekti. Kocası kaybedildikten sonra 4 çocuğuna bakmak zorunda kalan Hamide Ökmen ise "Yıllardır eşimin ne var olduğunu ne de hayatını kaybettiğini bilemiyoruz. Devlet bu konuda bize bilgi vermelidir. Biz ne yaptık ki bunları hakettik" diye konuştu.

Ökmen, aile fertleri bu şekilde kaybolan insanların birlik olması gerektiğini belirterek, "Artık herkes birlik olup hakkını aramalıdır" dedi.

İHD: Gerekli yardımı yapacağız
DİHA'ya konu hakkında açıklama yapan İHD Mardin Şube Başkanı Hüseyin Cangir de, bu ve buna benzer olaylar kimin başına gelmiş ise kendilerine başvurdukları takdirde gereken hukuki yardımın sağlanacağını söyledi. Cangir, "Savcılar, Ülkede Özgür Gündem gazetesinin yayınladığı A. Kadir Aygan'ın itiraflarını delil olarak ele alıp failler hakkında soruşturmalar başlatılması gerekiyor" diye ekledi.
**************

'Eşimi korucular ve jandarma öldürdü'
BURHAN EKİNCİ/DİHA/AMED
Aydın Esmer, tam 5 yıl önce kaybolan katırını aramak için evden çıktı, ancak bir daha kendisinden haber alınamadı. Kaybolmadan 19 gün önce gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan, 5 yıldır da akıbeti konusunda bir arpa boyu yol alınamayan Esmer'in eşi Fatma Esmer, eşinin korucu ve askerler tarafından öldürüldüğünü belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) müracaat etti.

Kulp İlçesi'nde oturan Aydın Esmer'in eşi Fatma Eser, 10 Eylül 1999 tarihinde ceviz toplamak için Ağaçkurur Köyü Yüklüce (Tayesevin) Mezrası'na gitti. Esmer'in cevizleri yüklemek için beraberinde götürdüğü katırın kaçması üzerine Aydın Esmer, Muş'un Kızılağaç Beldesi'nde ikamet eden korucubaşı Siracettin Zengin'i arayarak katırın akıbeti hakkında bilgi istedi. Zengin'in civarlarda başıboş bir katır bulunduğunu belirtmesi üzerine Aydın Esmer, Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan yazılı izin alarak Bingöl üzerinden Muş'a doğru yola çıktı. Korucubaşı Zengin'in evine giden Esmer, geceyi Esmer'in evinde geçirdi. Daha sonra Muş'a bağlı Güdümlü Köyü'ne giderek Ali Aslan isimli köylünün evinde kalan Esmer, buradan eşi Fatma Esmer'i telefonla arayarak, katırı bulamadığını, sabahleyin eve geri döneceğini belirtti. Ertesi sabah tekrar korucubaşı Siracettin Zengin'in evine uğradıktan sonra köyüne dönmek üzere ayrılan Aydın Esmer'den bir daha haber alınamadı. Eşinin eve dönmemesi üzerine Fatma Esmer, Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı'na giderek eşinin akibeti hakkında gerekli araştırmanın yapılmasını talep etti. Aydın Esmer'in kuzeni Ramazan Esmer de, 13 Eylül 1999'da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, kuzeninin bulunmasını istedi. Bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kuzen Ramazan Esmer'in ayrıntılı beyanını alarak, soruşturma başlattı. Başsavcılık, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na yazı yazarak Esmer'in gözaltında tutulup tutulmadığını sordu. Emniyet ve jandarma tarafından gönderilen cevap yazılarında, Esmer'in gözaltında alınmadığı ifade edildi.

Savcılık yetkisizlik kararı verdi
Olayla ilgili soruşturmayı derinleştiren savcılık, olayın gerçekleştiği bölge olması itibariyle Muş Cumhuriyet Savcılığı'na yazı göndererek, 7 Aralık 1999'da Kızılağaç Jandarma Karakol Komutanlığı'nda görevli rütbeli personelin ayrıntılı ifadesine başvurulmasını istedi. Muş Cumhuriyet Savcılığı'na 30 Aralık 1999'da tanık sıfatıyla ifade veren Kızılağaç Jandarma Karakol Komutanı Vedat Ateş, kayıp Aydın'ı ve yakını olan Nüsret Esmer'i tanımadığını ifade etti. Ateş, Aydın'ın kaybolduğunu duyduğunu, ancak bununla ilgili kendisine herhangi bir başvuru yapılmadığını iddia etti. Başsavcılık, soruşturma ile ilgili olarak Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Esmer'in eşi Fatma Esmer ile Köy Muhtarı Nusret Esmer'in ifadelerini aldıktan sonra 26 Ocak 2000'de yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Muş Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Bu arada, Esmer'in bulunmaması üzerine ağabeyi Necat Esmer, 27 Eylül 1999'da Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek kardeşinin akıbeti hakkında bilgi almak istedi. Savcılık dilekçeyi kayda geçirdikten sonra Necat Esmer'i Muş Cumhuriyet Başsavcılığı'na yönlendirdi. Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırlık soruşturması kapsamında ilk olarak Muş İl Merkez Jandarma Komutanlığı aracılığıyla Kızılağaç Karakol Komutanı Vedat Ateş'in ifadesine başvurdu. Ateş, 4 Ekim 1999'da Muş İl Jandarma Komutanlığı'na gönderdiği beyanında kayıp Esmer'in 15 Eylül 1999'da Kızılağaç kasabasına geldiğini, daha sonra da ölü katıra baktığını, katırın kendisine ait olmadığını söylediğini, ardından da tek başına Kulp'a gitmek üzere yaya olarak Kayalısu Köyü üzerinden Şenyayla'ya hareket edeceğini beyan ettiğini, ertesi gün de Kızılağaç'tan ayrıldığını ileri sürdü.

Komutan çelişkili ifade vermeyi sürdürdü

Ateş, beyanında ayrıca kayıp Esmer'in PKK ile irtibatının bulunduğunu, katır aramayla alakasının olmadığını tespit ettiklerini ileri sürerek, "Çünkü şenyayla bölgesinde sürekli olarak PKK terör örgütü mensuplarının bulunduğu, bölgenin üs merkezi olarak kullanıldığı bütün herkes tarafından bilinmektedir. şahsın katırı bahane ederek PKK terör örgütü mensupları ile buluşmaya gittiği değerlendirilmektedir" dedi.

Ateş, Muş Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği bu beyan ile daha önce Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği beyan ile çelişti. Ateş, Diyarbakır Savcılığı'na verdiği beyanda, "Esmer'i tanımadığını ve kaybolmasını sadece duyduğunu" ileri sürmüştü.

Muş İl Jandarma Komutanlığı'nın beyanı yetersiz bulması üzerine 3 Kasım 1999'da yeni bir yazı yazan Ateş, daha önce verdiği ifadelerle çelişen şu ifadeyi verdi:

"Aydın Esmer'in kaybolmasından 2-3 gün geçtikten sonra yakınları Kızılağaç kasabası belediye başkanının evine gelerek kayıp şahsın hayatından endişelendiklerini belirtip, belediye başkanından yardım istemişler. Belediye başkanının da ısrarı üzerine bana geldiler. Aydın'ın kaybolması ile ilgili bir bilgimin olup olmadığını sordular. Ben de yakın bölgelerinde çıkan çatışmada herhangi bir cesede rastlamadığımı, sadece 2 adet silah ele geçirdiğimizi, bu silahları da İl Jandarma Komutanlığı'na teslim ettiğimizi belirttim."

Muş Cumhuriyet Savcılığı'nın 17 Ocak 2000'de kayıp olayı ile ilgili yürütülen çalışmaları ve elde edilen neticeleri sorması üzerine Kızılağaç Karakol Komutanı Vedat Ateş, savcılığa şu yanıtı gönderdi: "Aydın Esmer'in kaybolması ile ilgili olarak Kulp, Muş ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yakın akrabalarının dilekçe ile müracaatlarının üzerine 3 ayrı tahkikat yapılmıştır. Her makama değişik isimli bir yakını dilekçe vermiştir. Kayıp şahıs Aydın Esmer hakkında eşi Fatma Esmer'in dördüncü müracaatıdır. Arz ederim!"

'Dosya zamanaşımıyla karşı karşıya'
Soruşturmayı tamamlayan Muş Cumhuriyet Başsavcılığı da, 9 Şubat 2000'de yetkisizlik kararı vererek dosyayı tekrar Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı da 21 Şubat 2000'de görevsizlik kararı vererek dosyayı Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dosyanın halen bulunduğu DGM Savcılığı da 6 Mart 2000'de Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı, Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bir yazı yazarak, dosya ile ilgili arama ve delil tespit faaliyetine devam edilmesini, neticelerinden her 3 ayda bir düzenli olarak savcılığa iletilmesini talep etti.

Dosyaya ilişkin DİHA'ya bilgi veren Fatma Esmer'in avukatı Şahin Can, dosyanın zamanaşımı ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Başlatılan soruşturmada ifadeleri alınan Kızılağaç Karakol Komutanı Vedat Ateş'in çelişkili beyanlarda bulunduğuna dikkat çeken Can, şunları söyledi: "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na cevabi yazısında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Esmer'in 11 Eylül 1999'dan bu yana kayıp olduğu, gözaltına alınıp alınmadığı sorusunu cevaplamıştır. İl Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı ise, 14 Eylül 1999'dan önce Aydın Esmer isimli şahsın emniyet ve nezaret odasına alınıp alınmadığı sorusunu cevaplamıştır. Bu cevabi yazılar dikkatle incelendiğinde, Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan araştırmanın belirtilen tarihten öncesini kapsamadığı anlaşılmaktadır. Oysa Aydın Esmer, sadece 1999'da 5 ay içerisinde Kulp İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmış, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü'ne getirilmiştir. Mahkemeye çıkarılarak, yargılanmıştır. Esmer, kaybolan katırını aramak üzere Kulp ilçesinden ayrılmadan sadece 19 gün önce gözaltından salıverilmiş. Esmer jandarmanın kontrol alanında iken bir daha kendisinden haber alınamadı. Ayrıca Kızılağaç Karakol Komutanı Vedat Ateş'in son yazısı adeta soruşturmanın bitirilmesi gerektiğini ima etmektedir. Öte yandan soruşturma kapsamında bugüne kadar Kızılağaç Belediye Başkanı'nın beyanı da alınmamıştır"

Kayıp Esmer'in akıbetiyle ilgili sonuç alma yönündeki ümitlerini uzun süre koruduklarını dile getiren Av. Can, aradan 5 yıl geçmesine rağmen dosyada hiçbir ilerlemenin sağlanamadığına dikkat çekti. Ailenin iç hukuktan sonuç alma ümitlerinin sarsılmaya başladığını dile getiren Can, "DGM'de bulunan dosya ile ilgili evraklar çürümeye bırakılmıştır. Bundan dolayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemisi'ne (AİHM) başvurduk. Ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü sonuçlar ve yazılanlar tatmin edici değil" diye konuştu.

Eşinin korucular ve askerler tarafından öldürüldüğünü belirten Fatma Esmer ise "Eşimin kaybolmasının üzerinden 5 yıl geçti. Eğer sağ olsaydı bunca yıl içinde bir izine rastlardık. Eşim kendi halinde bir insandı. Düşmanı yoktu. Eşim kaybolmadan önce gözaltına alındı. 5 yıldır nereye başvurduysak tehditlerle karşılaştık" diye konuştu.


Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
İddianame: Faili meçhullerde asker ve korucu var(D-FAİLİ Meçhul)Basın Arşivi
Cumartesi anneleri yeniden: ''Sorumlular yargılansın ''Basın Arşivi
Kayıplar Haftası Başladı, bianet.org, Basın Arşivi
İHD: Dünya Kayıplar HaftasıSizden Gelenler
Kaçırılarak işkence edildi, Özgür Politika, Basın Arşivi
Jitem'e cinayet suçlamasıBasın Arşivi
Yönetmene ölüm tehdidi, Özgür Politika, Basın Arşivi
Silopi kayıpları inkar ediliyor, Hürriyet, Basın Arşivi
Kişilerden değil, devletten davacıyız, Özgür Politika, Basın Arşivi
Türkiye, Şen davasında mahkum, Özgür Politika, Basın Arşivi
Vedat Aydın'ı Ersever Ekibi Öldürdü(1), bianet.org, Gündem Yazıları
İHD: M.Can Ve H.Kaya İnsan Hakları Mücadelesinde YaşıyorSizden Gelenler
'Kayıp Sözleşmesi Hızla Kabul Edilmeli', bianet.org, Basın Arşivi
Türkiye'nin Kayıpları AİHM'deBasın Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)