ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Savaş karşıtları ayakta
21-03-2003   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

medyakoop.org
ABD'nin gece 04.32'de Irak'ı bombalamaya başlaması savaş karşıtlarını sokağa döktü. İstanbul Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan 85 metre yüksekliğindeki Beyazıt Kulesi'nin kapısını kıran öğrenciler kuleye dev bir pankart astı.
Kuleye 'Terörist ABD, İşbirlikçi AKP. Bu ülke bu halk satılık değil' yazılı pankart asan 6 öğrencinin bir saat süren eylemi polisin saldırısıyla son buldu. Eylemciler gözaltına alındı. Eylem sırasında kulenin yanında toplanan yaklaşık 30 kişi de sloganlarıyla arkadaşlarını destekledi. Aynı anda, Edebiyat Fakültesi önünde toplanan bir başka grup da Saddam Hüseyin'in fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıyarak ABD'yi protesto etti.

ABD bayrağı yakıldı
İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesinde okuyan 600 öğrenci, daha sonra Beyazıt Meydanı'nda buluşarak savaşa karşı pankart açıp sloganlar attı. Irak bayrağının açıldığı eylem sırasında ABD bayrağı yakıldı. Öğrenciler, "Katil ABD, Ortadoğu'dan defol", "ABD askeri olmayacağız", "Yankee go home", "Üniversiteden savaşa onay yok", "Katil ABD, işbirlikçi AKP", "Irak halkı yalnız değildir" sloganları attı. Üniversitesi'nde 21 Mart'ta boykot kararı alan öğrenciler, Saraçhane'de yapılması planlanan 'savaşa hayır' eylemine katılacaklarını açıkladı.

Taksim'de 'barış zinciri'
Barış Girişimi'nin çağrısı üzerine Galatasaray'da toplanan akademisyenler, doktorlar, avukatlar, sanatçılar, gazeteciler ve çeşitli meslek grubundan yüzlerce kişi Taksim'e kadar ziller, düdükler, tefler eşliğinde ıslık çalıp tempo tutarak yürüdü. Eyleme İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy, ÖDP eski Genel Başkanı Ufuk Uras, Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, TGS Başkanı Şükran Soner, yazar Abdurrahman Dilipak, şair Bilgesu Erenus, tiyatrocu Genco Erkal ve sanatçı Ferhat Tunç da katıldı. ABD'nin saldırısını protesto eden göstericiler, Taksim'deki anıta üzerinde "Yurtta Barış, Dünyada Barış" yazan bir çelenk koydu. Yürüyüşe doktorlar beyaz önlükleri, avukatlar da siyah cüppeleriyle katıldı. Slogan atılmayan eyleme katılanlar anıt çevresinde el ele tutuşarak barış zinciri oluşturdu. Anıt önünde bir konuşma yapan tiyatrocu Genco Erkal, savaşın uluslararası hukukta ve dünya halkalarının vicdanında hiç bir meşruyetinin olmadığını söyledi. Aynı saatlerde Taksim Meydanı'nda eylem yapmak isteyen TKP'li gruba ise polis saldırdı.

Petrol şehitleri mezarlığı
Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde toplanan öğrenciler ve öğretim üyeleri 'Savaşa Hayır' 'Barış Hemen Şimdi' sloganları attı. İki fakülte binası arasına dev bir 'savaşa hayır' pankartı asan göstericiler, kendi hazırladıkları Bağdat şehrinin maketi üzerine çiçek yaprakları attı. Göstericiler, temsili olarak hazırlanan 'petrol şehitleri mezarlığını' da ziyaret etti. Prof. Dr. Vural Altın, eylem sırasında 70 öğretim üyesinin imzaladığı bildiriyi okudu. BÜ Öğrenci Kulüpleri ve Öğrenci Temsilcilikleri Kurulu adına da Burak Köse konuştu. Köse, iki hafta boyunca savaş karşıtı eylemlerin süreceğini söyledi.

Tabutta ABD dolarları
Nişantaşı'ndaki MÜ İletişim Fakültesi bahçesinde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, Irak halkını temsil eden ve üzerinde ABD dolarlarının bulunduğu bir tabutu sembolik olarak toprağa verdi. ABD'nin Irak'ı bombalamasını protesto eden sloganlar atan öğrenciler, adına yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Savaş, coğrafyamızda yaşanmadığı için bizden uzak sanılmasın. Önemli olan karayollarının uzaklık mesafesi kilometreler değil, vicdanımızın gerçeklerle arasındaki mesafedir. Bu mezarlık, Irak'taki insanlar için hazırlanıyor. Eğer savaş durmazsa, Irak halkı kefeniyle birlikte buraya gömülecek."

Taksim'de polisle çatışma
Savaş tezkeresinin Meclis'te kabul edildiği saatlerde İstanbul Taksim meydanında toplanan 3 bin savaş karşıtı kişi polisle çatıştı. "Katil ABD, İşbirlikçi AKP" sloganlarının atıldığı eylemde, polis göstericilere karşı, gaz ve göz yaşartıcı bomba kullandı.

Irak'ta Savaşı Hayır Koordinasyonu'nun çağrısıyla Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nin önünde akşam saat 18:00'dan itibaren toplanmaya başlayan savaş karşıtlarının sayısı kısa sürede 3 bine ulaştı. Gösteride, "savaşa hayır" pankartları açılırken, "Kahrolsun ABD Emperyalizmi", "Katil ABD İşbirlikçi AKP", "Çıkarsa Tezkere Meclis Gitsin Askere" şeklinde sloganlar da atıldı.

Eylemcilerin Taksim Gezi Parkı'na yönelmesi ile burada bir konuşma yapan Eğitim Sen 2. No'lu Şube Başkanı Hasan Korkmaz, tezkerenin Meclis'ten geçtiğini ve bunu protesto ettiklerini söyledi. Korkmaz'ın konuşmasının ardından polisin oluşturduğu barikatı açmasıyla birlikte, grup kısım kısım ayrılmaya başladı. Taksim Meydanı'nda tekrar birleşen gruplar İstiklal Caddesi'nden tünele doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sloganlar atan ve ıslıklar çalan grup, bazı bankaları taş ve sopalarla tahrip etti. Eylemciler Meşrutiyet Caddesi'nde bulunan Beyoğlu Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu önüne geldiğinde polis barikatıyla karşılaşıldı. ABD Başkonsolosluğu önünde yoğun önlem alan polis, burada herhangi bir eylemin yapılmaması için göstericilere saldırdı. Çevik Kuvvet ekipleri, köpekleri, silahları ve maskeleriyle bir süre grubun eylemini izledi. Daha sonra, grup ara sokaklara doğru dağılmaya başlarken, Çevik Kuvvet ekipleri gaz bombası ve göz yaşartıcı bomba attı. Bombanın atıldığı caddenin üzerinde, otobüs durağının bulunması, otobüsten inenler de bombadan etkilendi.

ABD Büyükelçiliği'ne çelenk
ABD'nin Irak'a başlattığı operasyonu protesto eden Ankara Savaş Karşıtı Platform üyeleri, ABD'nin Ankara büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı. Kurtuluş'da öğle saatlerinde toplanan öğrencilerin yanı sıra ÖDP ve Halkevleri temsilcilerinden oluşan grup Kızılay'a yürüdü.

Ziya Gökalp Caddesi'nde barikat kuran polis grubun yürüyüşüne engel oldu. Bir süre burada bekleyen grup, ABD aleyhine sloganlar içeren pankartlar taşıdılar ve çeşitli sloganlar attılar.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ve TMMOB Başkanı Kaya Güvenç'in polisle yaptığı görüşmenin ardından grubun ABD elçiliği önüne kadar yürümesine izin verildi. Grup, Selanik Caddesi, Kızılırmak Sokak, Akay Caddesi ve Tunus Caddesi'ni izleyerek sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Ancak Kenedy Caddesi'nde yoğun önlem alan polis barikatlar oluşturarak grubun ABD Büyükelçiliği önüne geçişine izin vermedi.

Bunun üzerine grubun önünde yer alan bazı kişiler barikatı yarmak istedi. Polise yumurta, çakmak, sopa, simit ve pet şişe atıldı. Ancak barikatın aşılması mümkün olmadı. Polisle yapılan görüşmelerde, topluluğu temsil eden bir heyetin ABD Büyükelçiliği'nin kapısına siyah çelenk koyması konusunda anlaşmaya varıldı. Temsilciler, "ABD Ortadoğu'dan Defol" ve "Katil ABD, Ülkemizden ve Ortadoğu'dan defol" yazılı iki ayrı çelengi ABD'nin Ankara büyükelçiliği önüne bıraktı.

KESK Genel Başkanı Evren, burada yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a saldırısının ilk gününde 10 sivilin öldüğünü, sonraki günlerde bu sayının artacağını söyledi.

Eylem sonrası çatışma
Eylemin ardından Yüksel Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçen eylemcileri polis engellemek isteyince çatışma çıktı. Sloganlar atarak Konur Sokak'tan Meşrutiyet Caddesi'ne yürüyen grup ile emniyet güçleri arasında Meşrutiyet Caddesi'ndeki üst geçit civarında arbede çıktı. Yumurtaların yanı sıra bordür taşlarını parçalayarak polise atan gruba, polis de cop kullanarak karşılık verdi. Arbede sırasında göstericilerden ve polislerden hafif şekilde yaralananlar oldu. Çatışma sırasında bazı dükkanlar da hasar gördü.

ODTÜ'de ders boykotu
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin bir bölümü, ABD'nin Irak'a müdahalesini protesto etmek amacıyla 21 Mart'ta bir günlük boykot kararı aldı. ODTÜ Merkez Yemekhanesi'nde öğle saatlerinde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen ODTÜ Temsilcisi Mehmet Kiraz, ABD'nin saldırısını protesto etmek için yarın 1 günlük ders boykotu gerçekleştireceğini açıkladı. Açıklamanın ardından grup, "Savaşa Hayır Eğitime Bütçe", "ABD, Ortadoğu'dan Defol" ve "Yaşasın Halkların Kardeşliği" sloganları attı.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer de sendikaya üye öğretmenlerin yakalarına bir ay süreyle "Yurtta barış, dünyada barış istiyorum" kokartı takarak derslere gireceğini açıkladı.

Kızılay'da eylemler sürüyor
Ankara Savaş Karşıtı Platform üyeleri, akşam saatlerinde Sakarya Caddesi'nde toplanarak, ABD'nin Irak'a askeri müdahalesini protesto etti. ABD'nin Irak'a saldırısını protesto eden sloganlar atan grup adına konuşan İHD Ankara Şube Başkanı Ender Büyükçulha, Başbakanlık tezkeresinin TBMM'den geçtiğini öğrendiklerini belirterek, ''Bizim göklerimizden Iraklı masumları öldürecek bombalar taşınmasını kabul etmiyoruz'' dedi. Grup, daha sonra ıslıklar çalarak tezkereyi protesto etti.

CHP'den TBMM'de barış eylemi
CHP'li milletvekilleri, "barış için" TBMM'de güvercin uçurdu. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Hatay Milletvekili Gökhan Durgun ve Mardin Milletvekili Muharrem Doğan, beyaz güvercinleri TBMM bahçesinde yaptıkları kısa bir açıklamanın ardından uçurdular. Milletvekilleri adına hazırlanan ortak metni okuyan Tacidar Seyhan, "Kamuoyunun gündemine oturan ve tüm dünyayı tedirgin eden, dünya barışını tehlikeye sokan ABD'nin kirli savaşını kınıyoruz" dedi.

CHP'li milletvekillerinden bazıları tezkere görüşmeleri başlarken sıraların üzerine savaş karşıtı dövizler açtı. Dövizler TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın uyarısı üzerine kaldırıldı.

Ege Üniversitesi'nde boykot
Ege Üniversitesi'ndeki öğrenciler ve öğretim üyeleri, ABD'nin saldırısını protesto etmek amacıyla dersleri boykot etti. Boykot eylemine katılımın yüksek oldu. Daha önce kararlaştıranların dışında çok sayıda öğretim üyesi de derslere girmedi. Öğretim üyelerinin bir kısmı da öğrencilerle birliket Edebiyat Fakültesi önünde yapılan oturma eylemine katıldı. Öğrenciler ve öğretim üyeleri yarın da saat 12.00'de Sevinç Postanesi önünde toplanarak ABD Konsolosluğu'nun önündeki eyleme katılacak. Eylemlerin sürmesi nedeniyle 21 Mart'ta da boykot devam edecek.

AKP önünde eylem
Savaş karşıtlarının İzmir'deki diğer eylemi AKP İl binası önünde gerçekleştirildi. Sayıları 500'e ulaşan göstericiler, "Savaşa Hayır" sloganları atarak ABD'nin Irak'a saldırısını protesto etti. Savaş Karşıtı Platform Sözcüsü Alim Murathan, ABD ve İngiltere mallarının boykot edilmesini isteyerek, "ABD'nin Irak'a saldırısı, insanlık adına utanç kaynağıdır. Bu vahşetin durdurulmasını istiyoruz" dedi.

Kadifekale'de ABD'nin saldırısını protesto eden Genç Ekin Sanat Merkezi üyesi 7 kişi gözaltına alındı. Dün gece gösteri yapan grubun, "ABD askeri olmayacağız", "Kahrolsun ABD işbirlikçi AKP" yazılı pankart açtığı ve 'Mücadele Birliği' dergisini dağıttıkları bildirildi.

Konsolosluk eylemine polis engel oldu
ABD Adana Konsolosluğu önünde gösteri yapmak isteyen Türkiye Komünist Partisi üyeleri polis engeline takıldı. İnönü Parkı'nda toplanan TKP'liler "Yankee Go Home" sloganları atarak ABD Konsolosluğu'na yürümek istedi. Konsolosluğa 10 metre yaklaşabilen göstericiler,
polis tarafından durdurulunca TKP İl Başkanı Ayhan Keser bir açıklama yaptı. Keser, "ABD'nin bu amaçla yaptığı saldırının sonuçları Irak halkı başta olmak üzere tüm bölge halklarına işgal altında yaşam olarak dönecektir. İncirlik Üssü ve ülkemizdeki tüm ABD üs, elçilik ve konsoloslukları kapatılana kadar eylemlerimiz sürecek. Çünkü biz ülkemizde Yankee istemiyoruz'' dedi.

MC Donald's önünde gösteri: Eskişehir'de 100 üniversite öğrencisi Mc Donald's önünde savaş karşıtı eylem yaptı.
Mc Donald's şubesi önünde toplanan ÖDP, Sosyalist Demokrasi Partisi ile Atılım Okurları Özgür Gençlik, Eskişehir Gençlik Derneği ve Eskişehir Üniversiteleri Öğrenci Koordinasyonu üyesi öğrenciler, `Kahrolsun ABD emperyalizmi', `Amerika Ortadoğu'dan defol', `Yaşasın halkların kardeşliği' sloganları attı.

Bolu'da stant açıldı: Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) bir grup öğrenci, ''Savaşa Hayır'' eylemi yaparak, savaş karşıtı stant açtılar. Öğrenciler adına yapılan açıklamada, yaşanan savaşın bölgeye demokrasi ve insan hakları getirmeyeceği vurgulandı. Öğrenciler, eylem sonrasında çeşitli savaş fotoğraflarının yer aldığı bir sergi açtı.

Öğretmenlerden protesto: Çorum'da Eğitim-Sen'e bağlı öğretmenler, Milönü Meydanı'nda toplanarak, savaş karşıtı sloganlar attılar. Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Garip Özgür, dünya halklarının barış istemlerine karşın ABD'nin Irak'a saldırı başlattığını hatırlatarak, "Bugün tarihe Amerikan tarihi açısından kara bir leke olarak geçecektir'' dedi.

Trabzon'da barış eylemi : Trabzon'da bir grup üniversite öğrencisi Gazipaşa'daki AKP İl binası önünde eylem yaptı. "Katil ABD, işbirlikçi AKP" sloganları atan öğrenciler yaptıkları açıklamada, "Amerikan askerleri Irak' a saldırmaya başladı. Uluslararası hukuk kurallarının temsilcisi olduğunu iddia eden ABD, bizzat bu kuralları çiğnemektedir" denildi.

Malatya'da faks eylemi: Malatya'da Milli Egemenlik Caddesi'nde bulunan AK Parti İl Başkanlığı binası önünde toplanan Savaş Karşıtı Platformu üyesi bir grup, Irak'ı bombalayan ABD'yi protesto etti. Daha sonra Posta İşletmesi önüne gelen grup, AK Parti CHP Genel merkezlerine savaşın durdurulması için faks çekti.


Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
Eskişehir AÜ öğrencilerine ülkücü saldırı gece de devam etti, Radikal, Basın Arşivi
Savaşa Karşı Küresel Eylem GünüSizden Gelenler
Savaşa Karşı Küresel Eylem Günü, Özgür Radyo, Basın Arşivi
Mazlumder; 20 Mart : Utanç günüSizden Gelenler
panel ve film gösterimi: "savaş ve hekimlik"Sizden Gelenler
Newroz kutlamalarında onbinler haykırdıBasın Arşivi
Beyazıt’ta savaş karşıtı eylem, NTV, Basın Arşivi
Amerikanın saldırganlığını protesto ediyoruz...Sizden Gelenler
Dünyanın savaş isyanı, Akşam, Basın Arşivi
Savaş karşıtları sokaklardaBasın Arşivi
sakarya üniversitesinde faşist saldırılarSizden Gelenler
Dolunayda düşen bombaları gördüm, Sabah, Bağdat Günlüğü
ABD füze yağdırdıBasın Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)